30. apríla, 06:52

Kto riadi americkú politiku, ak nie prezident?

Kto riadi americkú politiku, ak nie prezident?Foto: Biden/FB

Na začiatku apríla americký prezident Joe Biden uprostred prejavu o inflácii vyhlásil, že ceny, ktoré Američania platia, by nemali závisieť od toho, či sa nejaký diktátor rozhodne „spáchať genocídu“ v susednej krajine. Bolo to prvýkrát, keď Biden nazval udalosti na Ukrajine genocídou, čo vyvolalo menšiu búrku. Neskôr sa ho na tieto slová opýtali novinári. „Necháme právnikov, aby na medzinárodnej scéne rozhodli, či to tak možno kvalifikovať, ale mne to tak určite pripadá,“ odpovedal.

Okrem Kremľa, ktorý Bidenovu poznámku o genocíde okamžite odsúdil, bol evidentne zmätený aj Biely dom. Biden do tej doby držal spoločnú líniu Západu: ruské zverstvá na Ukrajine sú vojnové zločiny, ale nie genocída. Keď sa hovorkyne Bieleho domu Jen Psakiovej pýtali, či Bidenovo preklasifikovanie ruských zločinov bolo plánované, teda formuláciou oficiálnej politiky, alebo či ide len o prerieknutie, vyhýbavo odpovedala, že Biden „je prezidentom Spojených štátov a líder slobodného sveta a má právo kedykoľvek vyjadriť svoj názor“. Nebol to prvý prípad, keď musel Biely dom vysvetľovať, opravovať, upresňovať či priamo dementovať vyjadrenie svojho šéfa.

Asi najhojnejšia na Bidenove prerieknutia bola prezidentova nedávna cesta do Poľska. Vyhlásil, že ak Putin použije chemické zbrane, tak Amerika „odpovie rovnakou mierou“. Pri návšteve vojakov 82. výsadkovej divízie, momentálne rozmiestnených v Poľsku v rámci posilňovania východného krídla NATO, sa zase zdalo, že naznačuje americké vojenské zapojenie do ukrajinskej vojny či dokonca to, že tam Američania už bojujú. „Uvidíte, prečo ste tu, niektorí z vás tam už boli,“ povedal parašutistom.

Nakoniec to zavŕšil výzvou počas prejavu vo Varšave. „Preboha, tento muž nemôže zostať pri moci,“ zvolal na adresu ruského prezidenta. Po krátkom vzrušení, že Spojené štáty ohlásili odstavenie Putina od moci ako svoj oficiálny cieľ, Biely dom záver reči v podstate dementoval. Biden vraj mal na mysli Putinovo zasahovanie v zahraničí, nie jeho pozíciu v Kremli. Minister zahraničia Antony Blinken potvrdil, že USA nemajú plány na zmenu režimu v Moskve. Americká veľvyslankyňa pri NATO Julianne Smithová uviedla, že USA „nemajú za cieľ svojej politiky zmenu režimu v Rusku. Bodka“. Biely dom potvrdil, že inkriminovaná veta nebola v pôvodnom texte prejavu.

Keď Biden robí podobné chyby v domácej politike, môže nám to byť jedno. Na medzinárodnej scéne však jeho slová môžu mať závažný vplyv. Nikto nevie, či zásadné vyhlásenia sú oficiálnou politikou Spojených štátov, alebo chvíľkovým ochabnutím mysle sedemdesiatdeväťročného muža. Pokiaľ Biely dom neustále opravuje tvrdenia svojho šéfa, logicky nastáva otázka, kto tam vlastne velí. A pre súčasný svet otázka asi najzásadnejšia: kto tvorí americkú zahraničnú politiku?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.