28. apríla, 19:42

Nemeckí a rakúski energetickí giganti sú vraj ochotní Rusom platiť za plyn v rubľoch

Nemeckí a rakúski energetickí giganti sú vraj ochotní Rusom platiť za plyn v rubľochNemecký minister hospodárstva Robert Habeck gestikuluje počas tlačovej konferencie v Berlíne 27. apríla 2022. Foto: TASR/DPA

AKTUALIZOVANÉ Niektoré z najväčších európskych energetických spoločností plánujú prijať požiadavku Kremľa o platbách za plyn, tvrdí denník Financial Times. Rusko už skôr začalo požadovať od znepriatelených krajín platby za dodávky svojho plynu v rubľoch. Moskva navrhla mechanizmus, ktorý prostredníctvom ruskej Gazprombank umožní prevod eur či dolárov od odberateľov na ruble. Toto opatrenie sa však javí ako spôsob neutralizácie sankcií voči Rusku a zdá sa, že je ďalším testom jednoty EÚ.

Dovozcom plynu v Poľsku a Bulharsku, ktorí odmietli systém navrhovaný Moskvou, v stredu zastavili dodávky plynu z Ruska. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová označila tento krok za vydieranie a poukázala na nespoľahlivosť Ruska ako obchodného partnera.

Európska komisia tiež pripustila, že mechanizmus, ktorý vymyslel Kremeľ, by mohol byť za určitých podmienok v súlade so sankciami. Podľa členských štátov a predstaviteľov EÚ by to však viedlo k tomu, že Rusko by malo prístup k miliardovým príjmom z predaja plynu.

Výkonný podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis podľa Financial Times uviedol, že je predovšetkým na jednotlivých spoločnostiach, ktoré podpísali zmluvy s Gazpromom, aby ich uplatňovali. Vyzval na dodržiavanie litery týchto zmlúv.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.