28. apríla, 12:02

Odpojenie od plynu ako test odvahy a európskeho spojenectva

Odpojenie od plynu ako test odvahy a európskeho spojenectvaPlynové potrubie vo Veľkých Kapušanoch. Foto: TASR/František Iván

Rusko sa rozhodlo, že je potrebné rozdeliť doterajšiu relatívne pevnú jednotu Európy v sankciách a vyzbrojovaní Ukrajiny prostredníctvom zastavenia dodávok plynu do Poľska a Bulharska. Presne podľa metódy rozdeľuj a panuj. Zatvorenie kohútikov prišlo deň po tom, čo ohlásili nové zbrojné dodávky na Ukrajinu dve kľúčové krajiny, ktorým sa do toho v prípade tej prvej zatiaľ veľmi nechcelo. A v prípade tej druhej sa to robilo, ale nehovorilo sa o tom.

Na tohtotýždňovej medzinárodnej zbrojnej konferencii na nemeckej základni Ramstein, ktorú zvolal pri svojej európskej návšteve americký minister obrany Lloyd Austin, Nemecko ústami svojej ministerky obrany Christine Lambrechtovej ponúklo samohybný protilietadlový systém Gepard.

Staronový francúzsky prezident Emmanuel Macron hneď deň po volebnom víťazstve zasa ohlásil dodávky samohybných húfnic Caesar. Na vojenskú základňu na juhu Francúzska už dorazilo na výcvik štyridsať ukrajinských delostrelcov. Macron zbrane na rozdiel od Nemcov ochotne posielal, ale v predvolebnej kampani o tom nehovoril. Po obhajobe mandátu mu už nič nebráni. A on sa s ambicióznosťou sebe vlastnou znova chce blysnúť ako výrazný vodca v podpore Ukrajiny. Ak sa niekomu naozaj nepáči, že teraz majú vo vzťahu k Rusku v Európe hlavné slovo Poliaci, je to Macron. Už len preto sa bude snažiť vytiahnuť, že Francúzsko je ešte vojensky silnejšou krajinou.

Na rozbitie jednoty Únie použili Rusi plyn

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.