29. apríla, 05:44

Marshallov plán pre Ukrajinu: Na povojnovú obnovu bude treba 600 miliárd dolárov, tvrdia Ukrajinci

Marshallov plán pre Ukrajinu: Na povojnovú obnovu bude treba 600 miliárd dolárov, tvrdia UkrajinciNa snímke sprava americký minister obrany Lloyd Austin a ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ počas uvítacieho ceremoniálu vo Washingtone vo štvrtok 21. apríla 2022. Foto: TASR/AP

Minulý týždeň sa vo Washingtone konalo jarné zasadnutie Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky. Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ sa na jednom zo stretnutí vyjadril, že na širšiu obnovu Ukrajiny po vojne bude potrebných približne 600 miliárd dolárov. Túto sumu spomenul vo svojom prejave aj prezident Zelenskyj. Podľa odhadov Medzinárodného menového fondu hrozí ukrajinskej ekonomike v priamom dôsledku vojny prepad HDP o 35 percent.

Na tohtoročnom jarnom stretnutí predstaviteľov MMF a Svetovej banky vo Washingtone vystúpil aj ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. Cez videohovor sa tiež pripojil prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina podľa Šmyhaľa potrebuje približne 5 miliárd dolárov mesačne v priebehu nasledujúcich piatich mesiacov na podporu svojho rozpočtu. Ukrajinský premiér tiež vyzval členov fondu, aby poskytli finančné prostriedky na obnovu Ukrajiny.

Rovnako MMF vyzval štáty, aby poskytli granty a dary na pokrytie mesačnej finančnej potreby Ukrajiny. Naznačil však, že na ďalšie pôžičky si bude musieť Ukrajina nejaký čas počkať.

Požiadavky totiž prichádzajú v náročnom období pre svetové hospodárstvo. Globálna ekonomika sa ešte nezotavila z krízy, ktorú priniesla pandémia koronavírusu, a už je postavená pred ďalší problém. Predikcie rastu globálneho HDP sa znižujú a inflácia sa vo väčšine krajín dostáva na historické hodnoty. MMF znížil pôvodné očakávania hospodárskeho rastu pre tento rok zo 6,1 percenta na 3,6 percenta. Zároveň odhaduje, že prepad ukrajinskej ekonomiky bude na úrovni 35 percent.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.