27. apríla, 14:36

EÚ spustila voči Maďarsku právne konanie. Vyčíta mu porušenie zásad právneho štátu

EÚ spustila voči Maďarsku právne konanie. Vyčíta mu porušenie zásad právneho štátuViktor Orbán. Foto: TASR/AP

Európska komisia v stredu iniciovala proti Maďarsku doteraz nepoužitý právny postup pre porušenie demokratických noriem a zásad právneho štátu. Mohol by viesť k tomu, že vláda v Budapešti nebude mať prístup k finančným zdrojom EÚ.

O tejto problematike hovoril podpredseda Európskej komisie pre európsky spôsob života Margaritis Schinas počas stredajšieho tlačového brífingu. Podľa jeho slov eurokomisár pre rozpočet a administratívu Johannes Hahn „dostal zelenú“ na zaslanie príslušného písomného oznámenia maďarskej vláde, čím sa spustí mechanizmus podmienenosti čerpania eurofondov naviazaný na dodržiavanie zásad právneho štátu.

Podľa tlačových agentúr AFP a Reuters by to mohlo viesť k pozastaveniu alebo obmedzeniu čerpania niektorých európskych fondov v dôsledku obáv exekutívy EÚ z regulácie verejného obstarávania v Maďarsku.

Pravidlá nového mechanizmu, ktorý podmieňuje čerpanie zdrojov z rozpočtu EÚ dodržiavaním zásad právneho štátu, predpokladá niekoľko etáp viazaných na konkrétne časové lehoty, kým eurokomisia postúpiť celú záležitosť Rade EÚ pre účinné uplatnenie tohto mechanizmu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.