28. apríla, 06:00

Vojna spôsobuje potravinovú krízu. Slováci siahnu hlbšie do peňaženky, v chudobnejších štátoch hrozí hlad

Vojna spôsobuje potravinovú krízu. Slováci siahnu hlbšie do peňaženky, v chudobnejších štátoch hrozí hladIlustračný obrázok. Foto: TASR/AP

K smutným štatistikám obetí, zranených a znásilnených žien ruskej invázie na Ukrajine čoraz viac pribúdajú ekonomické dôsledky vojny. Dražejú energetické suroviny aj potraviny. Obyvatelia rozvinutého sveta si priplatia, chudobnejším štátom hrozí hladomor.

Vojna a obchod nejdú dokopy – keď sa bojuje, oficiálna výmena väčšiny tovarov viazne. Stúpajú ceny komodít, rastie čierny trh a najzraniteľnejší na to doplácajú.

Vyše dva mesiace od začiatku ruskej invázie sú ekonomické dôsledky hmatateľné. Pre ruskú politiku a vojnu celkovo rastie cena plynu (najmä tie krátkodobé takzvané spotové ceny). Dražie ruský plyn, ktorý využíva väčšina Európy a mnohé štáty vrátane Slovenska sú od neho závislé. Stúpajú však aj ceny substitútov, napríklad skvapalnený plynu z USA či Kataru. Veľký dopyt trend len posilňuje.

Vývoj ceny plynu na burze v Amsterdame, v eurách za megawatthodinu. Zdroj: tradingeconomics.com

Ceny zemného plynu v Európe prudko vyskočili z utorka na stredu, keď Rusko zastavilo jeho dodávky do Poľska a Bulharska. Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci v stredu na burze v Amsterdame stúpol až o 24 percent na 127,50 eura za megawatthodinu a jeho cena sa dostala na najvyššiu úroveň od 1. apríla.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.