Borguľa sa priznal, že policajtom zaplatil 50-tisíc eur. Nejde o úplatok, ale výpalné, vraví

Martin Borguľa. Foto: TASR/Jaroslav Novák

AKTUALIZOVANÉ Koaličný poslanec za hnutie Sme rodina Martin Borguľa potvrdil, že v roku 2018 sprostredkovane zaplatil 50-tisíc eur bývalým policajtom Bernardovi Slobodníkovi a Mariánovi Kučerkovi. Politik trvá na tom, aby sa nehovorilo o úplatku, ale o výpalnom. OĽaNO pripomína jeho problematickú minulosť, líder Smeru sa mu ospravedlňuje.

„Policajtov sám nemenoval, no z medializovaných informácií je zrejmé, že Borguľu vydieral Kučerka. Kučerka využil na vydieranie trestné oznámenie, ktoré bolo na Borguľu podané za údajné ovplyvňovanie zákaziek Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Borguľa sa podľa svojich slov obával nielen negatívnej medializácie pred komunálnymi voľbami v roku 2018, ale aj zásahu kukláčov,“ vysvetľuje Denník N.

„Človek, ktorý za mnou prišiel, na mňa tlačil a spôsobil mi bezsennú noc. (…) Mal som viacero možností. Možnosť číslo jedna – oznámiť to polícii. Akej polícii? Tej, ktorá ma vydierala? Mal som možnosť sťažovať sa na Smere, strane, s ktorou som sa pre názorové rozdiely rozišiel. A mal som možnosť zaplatiť, aby som mal pokoj. Ja som sa rozhodol, že zaplatím,“ obhajuje sa Borguľa.

Kollár kritizoval Mikulca aj Hamrana

Stranícky šéf Sme Rodina a predseda parlamentu Boris Kollár v stredu krátko predpoludním na tlačovej konferencii uviedol, že za svojím kolegom stoja. Kritizoval, že o údajnom obvinení Borguľu vedia médiá, zatiaľ čo poslanec ešte nedostal žiadne uznesenie a o ničom nevie. Kollár sa opýtal, či toto znamená návrat právneho štátu, čo bola ich ambícia pri vstupe do vládnej koalície.

Kritizoval aj ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Kollár zatiaľ nepovedal, ako budú poslanci Sme rodina hlasovať o návrhu na odvolanie Mikulca. „Pán Mikulec je najviac odvolávaný minister tejto vlády. Už len tým, že sme nikdy nehlasovali proti jeho odvolaniu, sme vyjadrili svoj názor. V koalícii máme nejaké dohody. Keby sme boli v opozícii, určite by sme hlasovali za odvolanie už za tie veci, ktoré boli medializované,“ vyhlásil s tým, že poslanci budú o tom ešte hovoriť na zasadnutí klubu.

Martin Borguľa a Boris Kollár. Foto: TASR/Jakub Kotian

Šéf Sme rodina kritizoval, že policajný prezident Štefan Hamran verejne povedal, že má dôjsť k obvineniu koaličného poslanca, no Borguľa o ničom doteraz nevie. „Koľkokrát ešte máme odvolávať ministra Mikulca? Čo zmenil minister za dva roky, keď sa túlajú po médiách informácie o obvinení?“ pýtal sa.

Šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský ozrejmil, že Borguľu pred komunálnymi voľbami v roku 2018 vydierali a musel zaplatiť výpalné policajtom. „Spolupracoval s políciou, vypovedal o tom, potvrdzujú to svedecké výpovede. A teraz sa z ničoho nič dozvie z médií, že je obvinený z podplácania,“ skonštatoval. Borguľa podľa Pčolinského nedával žiaden úplatok, no musel zaplatiť výpalné.

SaS v Borguľovi vidí problémového človeka

Koaličná SaS ešte pred zverejnením tohto priznania uviedla, že považuje poslanca Borguľu za problémového človeka. V súvislosti s jeho medializovaným obvinením pripomína zásadu „padni komu padni“.

„Padni komu padni je zásada, ktorá má platiť aj v prípade koaličných poslancov. Čo sa týka konkrétne pána Borguľu, tak my sme sa už po voľbách vyjadrili, že tento človek je pre nás problémový. Veríme však, že vyšetrovatelia konajú nezávisle a na základe dôkazov,“ uviedol v stanovisku SaS hovorca Ondrej Šprlák.

Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová uviedla, že pokiaľ by prišla do NR SR od prokurátora žiadosť na vydanie súhlasu na vzatie do väzby poslanca Borguľu, myslí si, že tak ako pri šéfovi Smeru-SD Robertovi Ficovi by sa poslanci SaS zhodli a hlasovali by za.

Vetrák upriamil pozornosť na jeho minulosť

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák zas pripomenul podozrenia o Borguľovi ešte z čias jeho pôsobenia v komunálnej politike. Vetrák považuje obvinenie Borguľu za vážnu vec. Už v komunálnej politike bol podľa jeho slov známy tým, že bol zapojený do „rôznych biznisov, z ktorých, ako sa ukazuje, niektoré išli za hranu zákona“. Vetrák nevie povedať, nakoľko sú obvinenia oprávnené, pripomenul prezumpciu neviny.

Ak by išlo o poslanca OĽaNO a podozrenia z korupcie, nevedel by si Vetrák predstaviť jeho ďalšie fungovanie v klube a parlamente. Sme rodina by sa podľa Vetráka malo situáciou zaoberať. A to aj z pohľadu ďalšieho fungovania koalície, aby nemohla byť označovaná za korupčnú preto, že si nevie urobiť poriadok s poslancami podozrivými z korupcie.

Milan Vetrák. Foto: TASR/Pavol Zachar

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) mal v rámci minulotýždňovej akcie Inferno – 8. kruh obviniť aj Borguľu. Polícia doplnila, že medzi obvinenými je aj poslanec NR SR. Meno však nekonkretizovala. V rámci akcie Inferno – 8. kruh obvinil vyšetrovateľ dokopy päť fyzických a jednu právnickú osobu. Akcia podľa polície súvisela s dokumentovaním korupčnej trestnej činnosti.

Fico sa ospravedlňuje Borguľovi, vraj ho používajú ako zásterku

Šéf Smeru-SD Robert Fico sa ospravedlnil poslancovi za Sme rodina Martinovi Borguľovi, že sa stal obeťou v rámci jeho prípadu. Obvinenie Borguľu je podľa Fica odkaz ostatným koaličným poslancom, aby poslúchali. Vyhlásil to v pléne NR SR počas prejavu, v ktorom mal odôvodniť návrh opozície na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Fico tvrdí, že keďže bude z jeho obvinenia blamáž, koalícia sa rozhodla obviniť aj koaličného poslanca. Označil to za cirkus.

Obvinenie Fica je podľa jeho slov súčasťou snahy vlády zlikvidovať opozíciu. Vládna koalícia chce podľa Fica urobiť všetko preto, „aby sa aspoň naplnila ilúzia boja koalície s korupciou, ktorú sme vraj my napáchali“.

„Fakt je ten, že ste boli obvinený len a len preto, aby sa prekryla obrovská blamáž, ktorá príde v súvislosti s útokom na opozíciu. To, čo sa vám stalo, nie je určené len vám. Toto je určené každému jednému poslancovi vládnej koalície ako silný odkaz – skúste neposlúchať a uvidíte, čo sa vám stane,“ vyhlásil Fico. Je to podľa neho odkaz poslancom, aby poslúchali. „Predsa nie je možné, že nerozumiete tomu, že ak je niekto rok alebo dva roky v pozícii poškodeného, tak sa nemôže z neho stať s obrovským mediálnym humbukom obvinený,“ povedal Fico na margo Borguľu.

(tasr/tod)

Tomáš Dugovič
Ďalšie články