Invázne ázijské sršne sa šíria južnou a západnou Európou. Nebezpečné sú pre európske včely, ktoré sa týmto sršňom na rozdiel od ázijských druhov nevedia brániť. V súčasných klimatických podmienkach sa príchod sršňa ázijského na Slovensko neočakáva. Skutočným nebezpečenstvom sú skôr invázne rastliny.

Skutočnosť, že sa svet stáva komplexnejší, neznamená len výhody. Môže to znamenať aj ohrozenie nás a nášho životného prostredia. Rizikom sú invázne druhy, ktoré na naše územie prichádzajú pre globálne otepľovanie či zintenzívňovanie medzinárodného obchodu.

Jedným z inváznych druhov je sršeň ázijský (Vespa velutina nigrithorax), ktorý spôsobuje vrásky najmä včelárom. Najväčšiu hrozbu predstavuje pre včelu medonosnú, a to pre jeho schopnosť efektívne loviť robotnice.

Tieto sršne lovia včely a kŕmia nimi svoje larvy. Kým včely v Ázii si vyvinuli spôsob obrany, európske sú na tom horšie. Ázijské včely pred hliadkujúcimi sršňami rýchlo unikajú do úľa, európske sa vystavujú riziku napadnutia pomalosťou. Ak sa útočník dostane do úľa, ázijské včely ho dokážu udusiť. Európske sú v tom omnoho menej efektívne.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.