28. apríla, 05:59

Ukrajinci povzbudzujú Moldavsko: Napadnite teraz Podnestersko

Ukrajinci povzbudzujú Moldavsko: Napadnite teraz PodnesterskoNa snímke budova Najvyššieho sovietu PMR v Tiraspole. Foto: Igor Cvečka/TASR

Hoci z Ukrajiny znejú výzvy, aby Moldavsko využilo moment ruskej slabosti a vyriešilo problém so separatistickým Podnesterskom, táto separatistická republika má v skutočnosti silnejšiu armádu než Kišiňov. Podnestersko sa zas ekonomicky orientuje na Západ a ani jedna strana bojovať nechce.

Moldavským separatistickým regiónom Podnestersko otriasli v pondelok a utorok explózie. Ich terčom sa stalo miestne de facto ministerstvo vnútra, ako aj rozhlasová veža vysielajúca program ruských staníc. V stredu ráno sa na proruských kanáloch v Telegrame následne začali objavovať správy o streľbe v okolí muničného skladu v meste Cobasna, ktorý je pod kontrolou ruskej armády v Podnestersku.

Samozvaný prezident Podnesterska Vadim Krasnoseľskij bezprostredne po útokoch naznačil, že za nimi stojí Ukrajina a vyzval Kyjev, aby vyšetril „nelegálny pohyb bojovníkov na území Podnesterska, ako aj ich teroristické činy…“. Ukrajina naopak obvinila Rusko z toho, že narafičilo predmetné útoky tak, aby mohlo destabilizovať Podnestersko. Moldavská prezidentka Maia Sanduová vyzvala na zachovanie pokoja s tým, že incidenty sú dôsledkami vnútorných bojov v tomto neuznanom regióne.

Iné než Karabach, Južné Osetsko aj Abcházsko

Podnestersko, podľa vlastnej de facto ústavy Podnesterská Moldavská republika, je regiónom Moldavska, ktorý získal faktickú nezávislosť po skončení Podnesterskej vojny trvajúcej od roku 1990 do roku 1992. Tú podnesterskí separatisti vyhrali jednak vďaka dobrej geografii, keďže ich územie od zvyšku Moldavska prakticky po celej dĺžke oddeľuje rieka Dnester, ako aj vďaka tomu, že do rozhodujúceho boja o mesto Bendery sa zapojila ruská armáda a dobrovoľníci z prostredia donských a kubáňskych kozákov (viac o kozákoch v službách Ruska sa môžete dočítať v osobitnom článku denníka Štandard).

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.