26. apríla, 22:33

Európske ceny plynu po zastavení dodávok Poľsku a Bulharsku vyskočili takmer o štvrtinu. Južná Kórea núka pomoc

Európske ceny plynu po zastavení dodávok Poľsku a Bulharsku vyskočili takmer o štvrtinu. Južná Kórea núka pomocPlynovod, ilustračné foto: TASR/AP

AKTUALIZOVANÉ Ruský plynárenský koncern Gazprom informoval, že od stredy (27. 4.) zastavuje dodávky zemného plynu do Poľska cez plynovod Jamal. O niekoľko hodín avizoval aj zastavenie dodávok zemného plynu do Bulharska. Ceny zemného plynu po týchto krokov stúpli v Európe v stredu ráno o 24 percent. Premiér Eduard Heger tvrdí, že Rusko využíva ropu a plyn ako nástroj na presadzovanie svojich imperialistických záujmov. Štyria európski odberali už údajne za ruský plyn zaplatili v rubľoch. Pomoc v podobe dodávok skvapaľneného plynu núka Južná Kórea.

Štyria odberatelia ruského plynu z Európy sa prispôsobili požiadavkám Moskvy a za surovinu zaplatili v rubľoch. Uviedol to v stredu zdroj blízky ruskému plynárenskému koncernu Gazprom, uvádza TASR s odkazom na agentúru Bloomberg.

„Dnes, 26. apríla, Gazprom spoločnosť PGNiG informoval, že od stredy úplne zastaví dodávky cez plynovod Jamal,“ oznámila PGNiG s tým, že Poľsko je pripravené na dovoz potrebného objemu plynu z iných zdrojov. Zároveň však dodala, že ide o porušenie kontraktu.

Informácie od Gazpromu prišli zanedlho potom, ako server Onet.pl zverejnil, že Rusko už v utorok prakticky zastavilo dodávky plynu prostredníctvom plynovodu Jamal, na čo poukázal prudký pokles objemu dodávok v tranzitnom uzle Kondratki na východe Poľska.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.