26. apríla, 17:26

Hamran: Polícia vznesie obvinenie voči osobe z koalície. Mohlo by ísť o poslanca Martina Borguľu zo Sme rodina

Hamran: Polícia vznesie obvinenie voči osobe z koalície. Mohlo by ísť o poslanca Martina Borguľu zo Sme rodinaŠtefan Hamran. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Dozvedel som sa, že vznášame obvinenie voči politicky exponovanej osobe z koalície, uviedol v utorok v relácii Na telo plus v televízii Markíza policajný prezident Štefan Hamran. Nechcel konkretizovať, či ide o ministra alebo koaličného poslanca. Podľa jeho slov to znamená, že polícia má rozviazané ruky. „Všetko robíme v súlade so zákonom,“ zdôraznil.

Pokiaľ ide o obvinenie lídrov Smeru Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, uviedol, že mal znalosť o tom, že sa pripravuje veľká akcia. O konkrétnych dvoch menách sa však dozvedel až postupne.

Ostro sa ohradil voči tomu, že by o kauze Fica a Kaliňáka komunikoval s premiérom Eduardom Hegerom alebo lídrom OĽaNO Igorom Matovičom. Stretnutie na konci marca, o ktorom hovorí Smer, nebolo podľa Hamrana utajované a týkalo sa reformy policajného zboru.

Policajný prezident sa nazdáva, že by sa tento prípad mohol dostať na súd v priebehu niekoľkých mesiacov. K politickému podtónu, ktorý kauze dávajú Fico s Kaliňákom sa vyjadril, že by bol rád, keby do toho neťahali políciu. „Netvrdím, že Fico zakladal zločineckú skupinu. To vypovedajú jeho nominanti,“ komentoval Hamran.

Fico si má vybrať advokáta, ktorý tomu rozumie

Reagoval aj na slová, ktoré povedal v utorok líder Smeru Fico, že jeho obvinenie mali napísať na Úrade špeciálnej prokuratúry a podpis policajného vyšetrovateľa bol falšovaný. Cieľom je podľa neho „zatvoriť najsilnejšej opozičnej strane a opozičnému lídrovi ústa“.

Hamran obe obvinenia odmietol a označil ich za nezmysel. „Vyšetrovateľ sa už vyjadril, že to je jeho podpis,“ povedal Hamran.

Policajný šéf reagoval aj na slová lídra Smeru a jeho obhajcu, že nerozumejú tomu, z čoho sú obvinení. „Na jeho mieste by som si zobral advokáta, ktorý tomu rozumie,“ zdôraznil.

V rámci akcie Inferno – 8. kruh mali obviniť aj poslanca parlamentu Martina Borguľu

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) mal v rámci minulotýždňovej akcie Inferno – 8. kruh obviniť aj poslanca Národnej rady (NR) SR Martina Borguľu (Sme rodina). Upozornil na to portál zregionu.sk, polícia zatiaľ informáciu nepotvrdila. Borguľa o obvinení nevie.

„Zatiaľ mi žiadne obvinenie nebolo doručené,“ uviedol pre TASR Borguľa. Líder Sme rodina Boris Kollár avizoval, že poslanecký klub bude mať v tejto súvislosti v stredu (27. 4.) tlačovú konferenciu. Borguľa sa v predchádzajúcich rokoch angažoval v bratislavskej komunálnej politike aj vo farbách Smeru-SD.

Martin Borguľa. Foto: TASR/Michal Svítok

Polícia pre TASR doplnila, že medzi obvinenými je aj poslanec NR SR. Meno však nekonkretizovala. „Bližšie informácie poskytneme, keď to situácia umožní, a to až po doručení uznesenia oprávneným osobám,“ povedal hovorca prezídia Michal Slivka.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil v rámci minulotýždňovej akcie Inferno – 8. kruh päť fyzických a jednu právnickú osobu. Akcia súvisela s dokumentovaním korupčnej trestnej činnosti. TASR to potvrdil hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Zadržané boli dve osoby, pričom v prípade obvineného M. C. žiadal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) väzbu. Prokurátor Matúš Harkabus cez víkend priblížil, že súd konštatoval dôvod pokračovacej väzby. Nahradil ju dohľadom probačného a mediačného úradníka a monitorovacím zariadením. „Ide o korupčnú trestnú činnosť a priznal vinu,“ povedal prokurátor s tým, že súčasťou prípadu sú aj utajované skutočnosti.

Obvinený je podľa Denníka N príslušníkom tajnej služby. Slovenská informačná služba odporučila obrátiť sa s otázkami na orgány činné v trestnom konaní, keďže k prípadu nedisponuje žiadnymi informáciami.

Slivka priblížil, že NAKA vykonala v rámci akcie tri prehliadky nebytových priestorov a päť domových prehliadok. „Po vykonaní procesných úkonov bola jedna osoba zo zadržania prepustená,“ dodal s tým, že viac informácií ku konkrétnemu obvinenému nie je možné uviesť.

(tasr, im)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.