27. apríla, 10:15

Arméni budú zrejme Rusom platiť v rubľoch nielen za plyn, ale aj za ostatné tovary

Arméni budú zrejme Rusom platiť v rubľoch nielen za plyn, ale aj za ostatné tovaryNa snímke sprava Vladimir Putin a arménsky premiér Nikol Pašinjan. Foto: TASR/AP

Za dodávky zemného plynu platí Arménsko v rubľoch už v stredu. Čoskoro by však malo Rusko so svojím juhokaukazským spojencom uskutočňovať bez použitia doláru všetku obchodnú výmenu.

Ešte 31. marca podpísal ruský prezident Vladimir Putin dekrét, podľa ktorého by s platnosťou od 1. apríla mali všetci zahraniční nákupcovia ruského plynu za túto strategickú komoditu začať platiť v rubľoch. Odmietnutie má podľa Kremľa mať za následok pozastavenie momentálne platných zmlúv.

„Pre kúpu ruského plynu si budú musieť otvoriť rubľové účty v ruských bankách. Z týchto účtov budú od zajtra (1. apríla) platiť za dodávky plynu,“ uviedol vtedy ruský prezident s tým, že tento krok má posilniť suverenitu Ruska.

Západní odberatelia ruského plynu však Moskvou požadovaný postup odmietli s tvrdením, že ide o porušenie už platných dohôd, ktoré stanovujú, že nákup zemného plynu by sa mal uskutočňovať v dolároch alebo v eurách.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.