26. apríla, 14:48

Musk, Twitter a najočakávanejšia revolúcia našej doby

Musk, Twitter a najočakávanejšia revolúcia našej dobyFoto: TASR/AP

Ak sa podarí Muskovi otočiť trend a vytvoriť protipól Markovi Zuckerbergovi, odkloníme sa od väčšej globálnej alebo štátnej kontroly médií aj politiky.

Dohoda je uzavretá, ak Elon Musk zaplatí 44 miliárd dolárov, bude majiteľom Twitteru. Ide o zrejme najväčšiu mediálnu správu od momentu, keď sa Twitter, Facebook a ďalšie platformy rozhodli uplatňovať vlastnú podobu cenzúry na svojich platformách.

Bodom zlomu bolo vypnutie konta prezidenta Trumpa a blokovanie denníka New York Post, ktorý sa venoval kauzám Huntera Bidena pred prezidentskými voľbami. Vyvrcholil tým trend, v rámci ktorého Twitter vybudoval komunity fack-checkerov, strážcov, ktorých nikto nestrážil, alebo ak chcete, moralizátorov, ktorých morálka bola iná ako tá vaša či moja. Myriady drobných regulácií cementovali tento trend. Iným spôsobom to pochopili v Číne či Rusku, kde sa internet dostal pod kontrolu domácich autoritárov, motívy aj dôsledky si boli celkom podobné.

Muskove prebratie Twitteru v sebe nesie nádej pre novú epochu, nedávno o tom na našich stránkach písal profesor Petr Drulák, ktorý v ňom vidí obdobu mecéna, čo dokáže garantovať nezávislosť Twitteru. Mám o tom isté pochybnosti, Musk na mňa nepôsobí ako mecenáš, ale ako čistý kapitalista, tá nádej tu však je. Napokon, sám svoj biznis cieľ zadefinoval práve ochranou slobody slova, Twitter má byť arénou pre slobodu prejavu, námestím uprostred mesta.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.