26. apríla, 05:57

Macronovo krehké víťazstvo a Křetínského všimné u prezidenta

Macronovo krehké víťazstvo a Křetínského všimné u prezidentaPôvodná a publikovaná predvolebná titulka magazínu Marianne s Emmanuelom Macronom a Marine Le Penovou. Časopis vlastní český miliardár Daniel Křetinský. Foto: Twitter/Yena Lee
Petr Drulák Profesor medzinárodných vzťahov.

Nedeľňajšie víťazstvo Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách neprekvapilo. Počas dvoch týždňov po prvom kole dokázal posilniť svoj tesný niekoľkopercentný náskok pred Marine Le Penovou na jasných 17 percent. Aj tak však vstupuje do ďalších piatich rokov v Elyzejskom paláci s podstatne slabším mandátom ako v roku 2017.

Démonizovaná Marine Le Penová, ktorú vládnuce kruhy a ich médiá vykresľujú ako neprípustnú hrozbu pre demokraciu a prosperitu, získala o sedem percent viac ako pred piatimi rokmi. Oznámenie volebných výsledkov sprevádzali nepokoje stúpencov Jeana-Luca Mélenchona. Ich kandidátovi utiekol postup do druhého kola o pár stotisíc hlasov. Le Penovú nenávidia, Macrona nemôžu vystáť. Francúzska spoločnosť je hlboko rozdelená a pozícia establišmentu, ktorého je Macron tvárou, je čoraz krehkejšia.

Vyberte si: hnev alebo chaos

Macron oslovuje iba pätinu Francúzov, čo zodpovedá jeho výsledku v prvom kole – 28 percent pri 74-percentnej účasti. Veľkú časť hlasov v druhom kole získal len preto, že bol považovaný za menšie zlo. Väčšina voličov sa nedokázala stotožniť ani s Macronom, ani s Le Penovou.

Francúzsky týždenník Marianne pôvodne pojal obálku svojho predvolebného čísla ako výber medzi hnevom a chaosom. Hnev sa týka Macrona. Bude aj naďalej provokovať svojou technokratickou aroganciou a prezieravosťou tú časť Francúzska, ktorá znáša náklady neoliberálnych reforiem, zelených politík, nekontrolovanej migrácie či postupnej islamizácie, má hlbšie do vrecka a neverí na bruselské riešenia. Macron bude svojou politikou a svojimi gestami živiť hnev väčšiny, nielen sklamaných stúpencov Le Penovej a Mélenchona.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.