25. apríla, 16:10

Macron utrpel víťazstvo. Antisystém chystá odplatu

Macron utrpel víťazstvo. Antisystém chystá odplatuEmmanuel Macron po znovuzvolení v prezidentských voľbách. Foto: TASR/AP

Emmanuel Macron vyhral a zhruba tam sa pre neho končia dobré správy. Za päť rokov sa mu podarilo pohnevať si Francúzov natoľko, že polovica z nich volila antisystémových kandidátov. Odplatiť sa mu chcú v parlamentných voľbách a o dva mesiace ho pripraviť o moc.

Emmanuel Macron vyhral, obhájil mandát, davy pred Eiffelovou vežou jasajú, európski a slovenskí politici mu blahoželajú a tešia sa. Vyhral proeurópsky kandidát, ktorý mení Úniu na svoj obraz a centralizuje ju. Odkedy sa stiahla z politiky Angela Merkelová, Macron nemá v EÚ konkurenciu. Keď sa však pokúsime nejako staronového prezidenta zaradiť a definovať, nastáva problém.

S čím vlastne vyhral a ako získal takmer 60 percent hlasov? Čo Macron reprezentuje? Krátka odpoveď znie: všetko a nič.

Programovo a politologicky je takmer neuchopiteľný, sľubuje všetkým všetko a vznešene to nazýva centrizmom. V skutočnosti je to relativizmus, ktorý umožňuje šéfovi Elyzejského paláca otočky, aké by si reprezentant vymedzeného politického prúdu vonkoncom nemohol dovoliť.

Zelené a náboženské mimikry

Étos environmentálne uvedomelého prezidenta sa rozplynul už po prvom roku vo funkcii (2018), keď sa funkcie ministra životného prostredia vzdal svetoznámy ekologický aktivista a dokumentarista Nicolas Hulot. Prezident podľa neho vôbec neplnil program. Z množstva návrhov 150 občanov v rámci takzvanej klimatickej občianskej konvencie vláda uzákonila sotva desatinu a Macronov program bol pre environmentalistov sklamaním. Tí neprekvapivo zmenili tábor a podporili Jeana-Luca Mélenchona.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.