25. apríla, 06:08

Peter a Kirill sa mali stretnúť

Peter a Kirill sa mali stretnúťFoto: TASR/AP
Paul Reicher Teológ a spolupracovník Štandardu.

Sú časy, keď evanjeliové podobenstvá o zanechaní 99 oviec v prospech jednej, ktorá musí byť nájdená, či o hľadaní stratenej drachmy, kvôli ktorej treba zažať lampu, vymiesť a prehľadať dôkladne celý dom, si vyžadujú odvahu na ich uskutočnenie.

Po niekoľkotýždňovom čakaní prišlo rozhodnutie: František a Kirill sa nestretnú. Na rozdiel od minulých rokov, keď podobné stretnutia boli brzdené a odkladané moskovským patriarchátom, tentokrát to bola rímska strana, ktorá požiadala o odklad. Pápež vysvetlil dôvody tohoto rozhodnutia slovami: „Naša diplomacia pochopila, že stretnutie nás dvoch v tomto čase by mohlo spôsobiť veľký zmätok.”

Ukrajinský veľvyslanec pri Svätej Stolici Andrii Yurash je spokojný, ako to dosvedčujú slová jeho twitterovej správy: „Zrušenie stretnutia s Kirillom, ktorý požehnal zabíjanie tisícov ľudí, je logickým rozhodnutím.” Pričom názor na Kirilla a na plánované stretnutie s pápežom vyjadril už počas Svätého týždňa, keď povedal:

„Úprimne dúfam, že čoraz hroznejšie udalosti, ktoré páchajú Rusi na Ukrajine, znemožnia nové stretnutie pápeža s moskovským patriarchom Kirillom. Pre Svätého Otca by to bolo, ako stretnúť sa s duchovným vodcom ISIS, pretože takým je dnes Kirill.“ Sú to slová diplomata, majúce svoju spoločensko-politickú logiku.

Avšak je tu ešte iná úroveň, kresťanská, evanjeliová. Aj ona je legitímna, pretože pápež je nielen hlavou vatikánskeho štátu, ale podľa starobylej rímskokatolíckej tradície nástupcom svätého Petra. Práve toho apoštola, ktorému Kristus povedal: „Šimon, Šimon, hľa, satan si vás vyžiadal, aby vás preosial ako pšenicu. Ale ja som za teba prosil, aby tvoja viera neochabla. A ty, až sa raz obrátiš, posilňuj svojich bratov“ (Lk 22,32).

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.