Čo sa raz bude o prezidentovi Emmanuelovi Macronovi písať v učebniciach francúzskej histórie? Že v roku 2022 ešte zachránil systém?
Krátko predtým, než sa dozvieme definitívne výsledky, by sme si mohli skrátiť čakanie uvažovaním nad otázkou, aká je vlastne rola Emmanuela Macrona vo francúzskej histórii. Je to nešťastný liberálny reformátor na čele veľmi neliberálnej krajiny? Alebo je to posledné eso systému?
Francúzi sú – na rozdiel od Nemcov – rebeli. Francúzski voliči už s odmietnutím európskej ústavy v roku 2005 upozornili na to, že nesúhlasia so smerovaním EÚ. Pred dvomi týždňami to potvrdili opäť, približne 55 percent zvolilo protisystémových kandidátov. Je prinajmenšom otvorené, či súčasný model globalistického kapitalizmu má ešte väčšinovú podporu francúzskeho národa. Druhý a tretí najsilnejší kandidáti z prvého kola, Marine Le Penová (23 percent) a Jean-Luc Mélenchon (22 percent) sú odporcovia globalizácie.
Francúzi urobili ešte niečo, hodili svoje štátostrany na smetisko dejín. Usúdili, že tie dve strany sú v tejto podobe zbytočné, stačí jedna. Pravica bez jasného vlasteneckého a/alebo kresťanského odkazu a ľavica bez zakotvenia v širokých vrstvách pracujúceho ľudu nemá opodstatnenie. Francúzi prekukli, že umierneného globalistického ľavičiara odlišuje od umierneného globalistického pravičiara tak málo, že to nestojí za reč. Odlišujú ich symbolické, regionálne, kultúrne, rodinné väzby, no pri lámaní chleba držia spolu.