1. mája, 12:24

Vedci vyvinuli aplikáciu, ktorá dokáže identifikovať covid. Pfizer ju chce kúpiť za desiatky miliónov dolárov

Vedci vyvinuli aplikáciu, ktorá dokáže identifikovať covid. Pfizer ju chce kúpiť za desiatky miliónov dolárovElektrónový mikroskop zachytáva koronavírus SARS-CoV-2 (žltá farba). Foto: TASR/AP

Aplikácia ResApp dokáže spoľahlivo určiť prítomnosť nákazy koronavírusom u pacienta na základe kašľa. O prácu vedcov nabitú algoritmami zameranými na presnú diagnózu prejavil záujem aj farmaceutický gigant Pfizer.

Diagnóza ochorenia COVID-19 zaznamenala počas dvoch rokov pandémie rôzne premeny a zlepšenia. V našich podmienkach sa využívajú najmä antigénové testy a tiež presnejšie PCR testy.

Zisťovanie infekcie koronavírusom môže byť v budúcnosti ešte jednoduchšie. O dostupné a spoľahlivé riešenie sa postaral tím vedcov, ktorí pripravili aplikáciu ResApp. Prítomnosť covidu dokáže u pacienta zistiť na základe zakašľania s presnosťou 92 percent, ako uvádza Daily Mail.

Foto: ResApp

Aplikácia ResApp funguje na báze algoritmov, vďaka ktorej dokáže v kašli odhaliť kľúčové znaky covidu. Na testovaní sa zúčastnilo 741 pacientov z Indie a USA, z ktorých 446 bolo nakazených koronavírusom. Úspešnosť aplikácie predstavovala 92 percent.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.