Koľko dnešných mladých ľudí pozná mená Púčika, Tunegu, Tesára, Jaška či Kalinaja? Pritom vďaka obetiam týchto ľudí a odporu ďalších sa zdanlivo pevný totalitný režim od začiatku narúšal zvnútra.

Onedlho si pripomenieme 70. výročie škaredej popravy odvážnych mladých mužov z roku 1951. Rád by som preto tento text venoval pamiatke Alberta Púčika, Eduarda Tesára, Antona Tunegu, Bernarda Jaška a Pavla Kalinaja.

Po roku 1945 sa komunisti v Československu začali bezohľadne drať k vláde. Vo februári 1948 si moc definitívne upevnili. Ukážeme niekoľko príbehov z tých čias, ktoré poukazujú na obranu Slovákov voči nastupujúcej moci.

V júni 1949 chceli komunisti v Československu zrealizovať takzvanú Katolícku akciu, ktorá mala v ich pláne tvoriť základ Národnej cirkvi, odtrhnutej od Vatikánu. Biskupi pochopili o čo ide, a proti akcii vydali pastiersky list, ktorý sa mal čítať 19. júna 1949 na všetkých svätých omšiach. Bezpečnostné orgány tomu chceli zabrániť, ale asi v dvoch tretinách farností na Slovensku kňazi pastiersky list prečítali.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.