23. apríla, 10:54

Embargo na ruský plyn môže uvrhnúť nemeckú ekonomiku do hlbokej recesie, varuje nemecká Bundesbank

Embargo na ruský plyn môže uvrhnúť nemeckú ekonomiku do hlbokej recesie, varuje nemecká BundesbankNa snímke nový šéf nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Joachim Nagel. Foto: TASR/AP

Nemecká centrálna banka (Bundesbank) prišla v piatok s odhadom, že zákaz dovozu ruského plynu by stál nemeckú ekonomiku zníženie HDP o 5 percent. Oproti predchádzajúcim odhadom viacerých ekonómov je scenár Bundesbank omnoho pochmúrnejší. Hovorí sa aj o možnosti jednej z najhlbších recesií za posledné desaťročia. Ekonomiky európskych štátov sú silno zviazané s tou nemeckou. Odstrihnutie Nemecka od ruského plynu by takmer určite zasiahlo všetkých.

Bundesbank vo svojej najnovšej správe, ktorú zverejnila v piatok, uviedla, že embargo na ruský plyn by v roku 2022 znížilo predpokladaný hrubý domáci produkt o 5 percent, čo predstavuje sumu približne 180 miliárd eur. To by znamenalo, že nemecká ekonomika by klesla o takmer 3 percentá oproti roku 2021, keďže Medzinárodný menový fond predpovedal Nemecku na začiatku týždňa tohtoročný rast HDP na úrovni 2,1 percenta. Zároveň by bol vyvolaný prudký nárast cien energií a nemecká ekonomika by čelila jednej z najhlbších recesií za posledné desaťročia. Pri takomto poklese nemeckého HDP a zároveň vysokom raste cien skloňuje nemecká centrálna banka aj pojem stagflácia, ktorá by mohla reálne hroziť nemeckej ekonomike a pravdepodobne by zasiahla celú Európsku úniu.

Každý to vidí inak

Odhad centrálnej banky je oveľa pochmúrnejší ako predošlé odhady rôznych ekonómov, píše Financial Times. Minulý mesiac skupina deviatich univerzitných ekonómov označila dôsledky úplného energetického embarga za „zvládnuteľné“ a uviedla, že by to znížilo HDP Nemecka len o 0,3 až 3 percentá.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.