22. apríla, 17:03

Tipy na víkend: Film Kryštof, výstavy Bočkaya a Bartoša zadarmo, divný Janko má 200. výročie

Tipy na víkend: Film Kryštof, výstavy Bočkaya a Bartoša zadarmo, divný Janko má 200. výročieFilm Kryštof. Foto: reprofoto/youtube

Pravidelný prehľad zaujímavých filmov, seriálov a iných kultúrnych udalostí na víkend pripravuje Mária Koterbová.

Každoročné podujatie Bratislavské mestské dni v GMB sa bude konať od piatka do nedele. Program je široký, my odporučíme tri veci. Tou prvou je Galéria mesta Bratislava, ktorá otvorí svoje výstavné priestory zadarmo. Všetky aktuálne výstavy, ktoré galéria ponúka, si budú môcť návštevníci pozrieť od 11:00 do 20:00. Našim čitateľom odporúčame najmä výstavu Milana Bočkaya Avers-Revers, ktorá je na najvyššom poschodí Pálffyho paláca. Pre lepšie porozumenie pripájame aj text autora, ktorý odhalí jeho myslenie. O poschodie nižšie je vystavená gotika, ale veľmi nevkusným spôsobom, steny, osvetlenie aj okolie výtvarných diel sú robené tak, aby rušili to, čo má skutočnú hodnotu.

Druhý tip: Výstava Petra Bartoša v Mirbachovom paláci nesie názov Celok je menší ako súčet jeho častí. Názov provokuje, ale to konceptuálny Bartoš (ročník 1938) tiež. Oplatí sa nahliadnuť.

Verejnosť bude mať možnosť navštíviť aj inokedy neprístupné miesta, medzi ktorými bude Primaciálny palác či žalár Starej radnice. K dispozícii budú v Starej radnici tiež odborné výklady k predmetom, ktoré súvisia s identitou mesta a jeho samosprávou. Tretím tipom je preto Stará radnica medzi 13. a 15. hodinou v sobotu popoludní: Výnimočne tu bude vystavený originál listiny od Žigmunda Luxemburského, ktorým Bratislava získala mestský znak, používaný v rovnakej podobe dodnes. V rámci pestrého programu nebudú chýbať ani plavby loďou, prednášky, lektorské sprevádzanie, jazda historickou električkou, či koncerty známych kapiel. Na niektoré podujatia je potrebné sa z kapacitných dôvodov dopredu zaregistrovať. Po dvoch rokoch obmedzení si konečne budú môcť návštevníci naplno užiť mesto v plnej kráse. Srdečne pozývame. Podrobnejšie informácie nájdete tu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.