23. apríla, 04:58

Orbán si prišiel po pochvalu do Vatikánu. Stretnutie Františka a Kirilla sa odkladá

Orbán si prišiel po pochvalu do Vatikánu. Stretnutie Františka a Kirilla sa odkladáViktor Orbán ide k pápežovi. Foto: AP/TASR

Pápež vo Vatikáne ďakoval Viktorovi Orbánovi za prijatie utečencov. Plánované stretnutie Františka a Kirilla sa odkladá. Prezradil, prečo nepomenuje Putina ani Rusko a či sa ešte chystá do Kyjeva.

Maďarský premiér Viktor Orbán po prvý raz oficiálne navštívil pápeža Františka vo Vatikáne. Bola to Orbánova prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia začiatkom apríla. Pápež mu daroval medailu svätého Martina, ktorý dáva svoj plášť núdznemu, a poďakoval pritom premiérovi za prijatie ukrajinských utečencov. Maďarský politik je totiž zástanca tvrdej protiimigračnej politiky, v čom sa líši od argentínskeho pápeža.

„Putinov zázrak: Ukrajina zblížila vodcu európskych nacionalistov s pápežom,“ komentovali niektorí žurnalisti na sociálnych sieťach. Obaja lídri sa dlhšie snažia o užšie vzťahy s Ruskom, pápež v ekumenizme a premiér v politike a v hospodárstve. Orbán sa v Ríme „vrúcne“ zvítal aj s Matteom Salvinim, ktorý je jeho spojenec na európskej politickej scéne.

Viktor Orbán a Jorge Bergoglio sa naposledy zišli v septembri 2021 v Budapešti. Bolo to počas apoštolskej cesty na tamojší eucharistický kongres s pokračovaním na Slovensko.

V Ríme bola i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorú prijal taliansky prezident. Návšteva v miestnych médiách temer nerozonovala, viac pozornosti, prirodzene, upútal Viktor Orbán.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.