22. apríla, 13:05

Ruská armáda sa chce zmocniť Donbasu i juhu Ukrajiny a vytvoriť spojnicu s Podnesterskom

Ruská armáda sa chce zmocniť Donbasu i juhu Ukrajiny a vytvoriť spojnicu s PodnesterskomRuské tanky na Ukrajine. Foto: Twitter

Ruské ministerstvo obrany označilo za cieľ druhej fázy invázie na Ukrajinu získanie kontroly nad celým územím Donbasu a juhom Ukrajiny. Jej úlohou bude pevninou spojiť polostrov Krym s juhom Ruska. Rusko by zároveň získalo priamu hranicu s proruským separatistickým štátom Podnestersko.

,,Po zahájení druhej fázy špeciálnej operácie, ktorá začala doslova pred dvomi dňami, je jednou z úloh ruskej armády nastoliť úplnú kontrolu nad Donbasom a južnou Ukrajinou,” povedal zástupca veliteľa Centrálneho vojenského okruhu generálmajor Rustam Minnekajev.

Agentúra Ria Novosti ďalej dodáva, že podľa ruského rezortu obrany bolo hlavným cieľom prvej fázy ,,vojenskej špeciálnej operácie” výrazné zníženie bojového potenciálu protivníka. Rezort poznamenal, že ruské jednotky prakticky zlikvidovali vzdušné a námorné sily Ukrajiny.

Ruské tanky na Ukrajine. Foto: Twitter

Minnekajev podľa agentúry TASS povedal, že ,,kontrola nad Donbasom Rusku umožní vytvoriť pozemný koridor na Krym a získať vplyv na životne dôležité ukrajinské (vojenské) zariadenia a čiernomorské prístavy, ktoré zabezpečujú dodávky poľnohospodárskych a hutníckych produktov do iných krajín“. Rusko by týmto získalo to ukrajinské územie, ktoré Putin a jeho okolie od roku 2014 nazývajú Novoruskom.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.