23. apríla, 05:04

Mika Waltari a pravda o vojne, keď sa Fíni postavili Stalinovi

Mika Waltari a pravda o vojne, keď sa Fíni postavili StalinoviScéna, ktorá pripomína Ukrajinu. Sovietska ťažká technika po bitke pri Suomussalmi 31. decembra 1939. Foto:

Zimná vojna z rokov 1939 – 1940, keď Stalin napadol Fínsko, sa často porovnáva so súčasnou Putinovou vojnou na Ukrajine. Fíni museli kapitulovať, prišli o časť územia a vyhlásili nezávislosť, ale svoj štát si ubránili. O vojne práve vychádza pozoruhodná kniha Miku Waltariho.

Aj keď historické analógie bývajú zradné, ťažko poprieť, že priebeh Putinovej vojny na Ukrajine pozoruhodne pripomína takzvanú zimnú vojnu, ktorú Stalinov Sovietsky zväz viedol proti nepomerne slabšiemu Fínsku. Keď v novembri 1939 ruským útokom začala, mala to byť tiež záležitosť niekoľkých týždňov. Fíni sa však bránili s takou urputnosťou a ľstivou chytrosťou, že sa Stalinov vojnový stroj čoskoro zadrel a mal čo robiť, aby sa nakoniec, po strašných stratách, dovliekol k nejakému cieľu. Fíni síce museli v marci 1940 kapitulovať a pristúpiť na územné straty, ale výsledkom bolo, že si uhájili samostatnosť a vlastne aj rešpekt svojho nevyspytateľného nepriateľa: teda v rámci možností.

Vojnu vtedy prežíval aj najslávnejší fínsky spisovateľ dvadsiateho storočia a aj u nás dobre známy Mika Waltari (1908 – 1979). Mal tridsať rokov, mal za sebou prvé literárne úspechy, aj keď svetový trhák Egypťan Sinuhet sa ešte len začne rodiť: vyšiel v roku 1945. Do jeho v podstate konzervatívnej „filozofie dejín“ (pozor na idealistov a reformátorov, ktorí svojimi plánmi na zlepšenie sveta prinášajú viac skazy ako prospechu) sa nepochybne vojnové udalosti premietli, aj keď v románovom podobenstve.

Väčšina jeho nadšených čitateľov to nemusí vnímať, ale Waltari nebol od reality odtrhnutý pútnik do dávnych čias, ale človek v pravom slova zmysle angažovaný v prítomnosti. Waltari počas vojny slúžil v tlačovej agentúre Finlandia a tiež v Štátnom informačnom ústave, čo by sa mohlo prirovnať k tajnej službe, takže bol čímsi medzi propagandistom a špiónom. Podobal sa v tom Grahamovi Greeneovi, avšak bez jeho dilem, ktoré si Waltari ako Fín nemohol dovoliť. Príliš zblízka videl, čo znamená existencia malého národa v blízkosti sovietskeho monštra.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.