22. apríla, 10:47

Na pohlavných orgánoch už záležať nebude. Lengvarský podpísal nové usmernenie o zmene pohlavia

Na pohlavných orgánoch už záležať nebude. Lengvarský podpísal nové usmernenie o zmene pohlaviaVladimír Lengvarský. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Západná prax zmeny pohlavia bez nutnosti chirurgického zákroku zavítala už aj na Slovensko. Ministerstvo zdravotníctva bez širšej spoločenskej diskusie schválilo odborné usmernenie, podľa ktorého na zmenu pohlavia stačí hormonálna liečba a rok života v takzvanom preferovanom rode.

Kontroverzné presvedčenie, že vonkajšie biologické znaky vôbec nemusia korešpondovať s pohlavím človeka, je jedným z posledne pretláčených naratívov zo strany globálneho LGBT hnutia.

V súlade s týmto názorom viaceré krajiny, ako napríklad Belgicko, Írsko, Portugalsko, Nórsko alebo Španielsko, zliberalizovali podmienky pre oficiálnu zmenu pohlavia. Ako jedno z posledných tak urobilo Švajčiarsko, kde je od nového roka možné uskutočniť proces jednoduchým spôsobom na matrike.

Na tamojšom úrade bude stačiť iba osobné vyhlásenie, že sa cítite ako žena, aj keď ste muž, alebo naopak. Nebude sa vyžadovať podstúpenie hormonálnej terapie, chirurgickej operácie ani vykonanie medicínskej diagnózy či iného posúdenia zdravotného stavu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.