Pracujte z domu, stlmte kúrenie a necestujte autami, odkazuje Brusel občanom. Znížite tým závislosť od ruských palív

5321471404_53d0a6fd42_k Ilustračné foto: Chris Schrier/flickr.com

Medzinárodná agentúra pre energetiku a Európska komisia navrhli niekoľko odporúčaní pre občanov EÚ zameraných na úsporu energetických zdrojov, ktoré majú znížiť závislosť od ruských palív a pomôcť tak Ukrajine. Medzi takýmito opatreniami figuruje napríklad práca z domu, cestovanie verejnou dopravou, stlmenie kúrenia či obmedzenie využívania klimatizácie.

„Využívanie menšieho množstva energií je konkrétnym spôsobom, ako pomôcť Ukrajincom – a takisto samým sebe,“ uviedol v tlačovom vyhlásení zverejnenom na webstránke Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) jej riaditeľ Fatih Birol. Dodal, že tieto postupy môžu „obmedziť tok peňazí do ruskej armády a pomôcť vydať sa na cestu k čistejšej a udržateľnejšej planéte“.

Ak by sa odporúčanými krokmi riadili všetci občania EÚ, ušetrilo by sa množstvo ropy potrebné na naplnenie 120 ropných tankerov a toľko zemného plynu, čo by stačilo na vykúrenie takmer 20 miliónov príbytkov, uvádzajú IEA a Európska komisia.

Bežná domácnosť v EÚ by mohla ročne ušetriť v priemere takmer 500 eur, ak by dodržala dané odporúčania. Výška ušetrených zdrojov by sa však líšila od veľkosti domácnosti, lokality a tiež napríklad od prístupu k verejnej doprave.

Ak by všetci občania EÚ dodržiavali odporúčania doma i na pracovisku, dokázalo by sa ušetriť 220 miliónov barelov ropy ročne a približne 17 miliárd kubických metrov zemného plynu.

Uvedené kroky, ktorých cieľom je okrem iného znížiť množstvo emisií skleníkových plynov, predstavili riaditeľ IEA Birol a šéfka Generálneho riaditeľstva EK pre energetiku Ditte Juulová Jörgensenová počas online podujatia za okrúhlym stolom, na ktorom sa zúčastnili aj predstavitelia vlád a občianskej spoločnosti.

Návrh tiež počíta s tým, že vlády jednotlivých štátov EÚ by mohli poskytovať „finančné stimuly“, ktoré by znížili cestovné náklady na vlaky a autobusy a podporili by inštaláciu solárnych panelov, zlepšili izolácie obytných budov a umožnili prechod na iné vykurovacie palivá. Zamestnávatelia by mali zase namiesto letov na krátke vzdialenosti podporovať cesty vlakmi.

K podobným záverom prišla v deň vypuknutia vojny šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová, keď v príspevku na sociálnej sieti v reakcii na ruský vpád na Ukrajinu uviedla, že si v byte vypne plynové kúrenie.

„Áno, bude nám možno trochu zima. Ale aj naše deti chcú aspoň takto prejaviť solidaritu s deťmi na Ukrajine, ktoré sa nemajú kde skryť pred mrazom, pretože ruskí vojaci zničili ich detské izby a sny a zabili ich otcov,“ napísala Remišová.

(tasr)


Ďalšie články