1. mája, 06:10

Ako ušetriť? Zbavte sa zbytočností, lepšie sa financie spravujú vo dvojici, radí ekonomický minimalista

Ako ušetriť? Zbavte sa zbytočností, lepšie sa financie spravujú vo dvojici, radí ekonomický minimalistaMartin Šereš. Foto: archív Martina Šereša

Najlepšou ochranou proti znehodnocovaniu peňazí sú aktíva, ktoré si v čase udržiavajú svoju hodnotu. Kúpa nehnuteľnosti financovaná hypotekárnym úverom počas posledných desiatich rokov bol krok, ktorý žiadny kupujúci rozhodne neľutoval, hovorí špecialista na investície Martin Šereš. Okrem toho sa považuje za zástancu minimalizmu. Ten je opakom konzumného spôsobu života, ktorým žije západný svet.

Považujete sa aj za zástancu minimalistického prístupu k životu. Čo to znamená v praxi?

Minimalizmus je opakom konzumného spôsobu života, ktorým žije západný svet. Väčšinu vecí, ktoré nakupujeme, v skutočnosti vôbec nepotrebujeme. Jednoducho sme sa stali obeťou premyslenej reklamy, snahy nezaostávať za okolím. Ľudia totiž nechcú byť čiernymi ovcami.

Všetko nasvedčuje tomu, že sa životná úroveň obyvateľov zhoršuje. Hospodársky rast je nižší, ako sa predpokladalo, dochádza k zvyšovaniu cenovej hladiny, ale nie všetky ceny spotrebných tovarov rastú rovnako. Ak chce človek v súčasnosti viac ušetriť, čo má robiť?

V prvom rade by bolo dobré, keby mal prehľad o svojom hospodárení. Stačí si zopár mesiacov sledovať, kam odchádzajú zarobené peniaze z domácnosti. Veľmi môže pomôcť, ak si výdavky rozdelíme do základných kategórií a potom ich jednotlivo podstúpime testu: Skutočne to k svojmu životu potrebujeme? Vieme si to prípadne zabezpečiť inak, lacnejšie? Skutočne to potrebujeme hneď či v takom množstve?

Ľudia si nekladú tieto otázky?

V praxi sa často stretávam s tým, že čím viac klienti zarábajú, tým menej dôrazu im prikladajú. Môže to súvisieť s ľudskou potrebou prezentovať určitým spôsobom svoju životnú úroveň okoliu. Šetrenie nie je príliš trendy, lebo v prenesenom význame môže navonok budiť dojem, že má človek nedostatok financií. Snažím sa tým zamerať pozornosť na čo možno najväčší priestor na šetrenie, ktorý spočíva v nastavení našej mysle a v našich životných prioritách.

Inflácia v súčasnosti znehodnocuje naše úspory, dostatočné zisky neprinášajú ani investície, ktoré dosiaľ slušne zarábali, napríklad akciové fondy. Dá sa vôbec dnes do niečoho investovať a neprerobiť? Alebo položím otázku inak, ako prerobiť čo najmenej?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.