23. apríla, 17:21

Francúzske voľby vyhrávajú disciplinovaní voliči. Macron ich má najviac, hovorí francúzsky odborník

Francúzske voľby vyhrávajú disciplinovaní voliči. Macron ich má najviac, hovorí francúzsky odborník

Predvolebný duel s Marine Le Penovou vyhral Emmanuel Macron, ale nových voličov si nezískal, hovorí francúzsky profesor politickej komunikácie Arnaud Mercier. Úradujúci prezident má podľa neho najviac disciplinovaných voličov, ktorí ho podržia v prezidentských aj parlamentných voľbách. Nezatracuje však ani šance zjednotenej ľavice na zisk parlamentnej väčšiny.

Kto podľa Vás vyhral televízny duel Macrona s Le Penovou?

Vyhodnotenie víťaza záleží od kritérií, na základe ktorých to hodnotíme. Ak porovnáme výkon Marine Le Penovej teraz a v roku 2017, tak sa dá povedať, že si polepšila, pretože nepôsobila príliš agresívne. Z hľadiska zrozumiteľnosti a konkrétnych návrhov je však opäť menej dôveryhodná a má medzery v konkrétnych technických, politických a ekonomických dôsledkoch svojich plánov.

Ako hodnotíte výkon Macrona?

Emmanuel Macron zvolil útočnejší tón ako sa predpokladalo. Poukazoval na slabé stránky a nezrovnalosti v programe súperky a vyvolal dojem, že jeho ekonomické a právne argumenty sú silné. Podarilo sa mu opakovane dostať Le Penovú do úzkych a odrážať jej útoky. Zároveň to však robil profesorsky a povýšenecky, čo ukazovala aj jeho reč tela. V tomto ohľade sa nevyhol nástrahám, ktoré ho čakali: nevyzerať ako pohŕdavý či arogantný povýšenec, čo mu vyčítajú mnohí Francúzi, najmä z nižších vrstiev. Potvrdil teda dojem, ktorý o ňom mali, nijako sa v tom nezlepšil.

Celkovo ale vyhral.

Dá sa povedať, že Macron debatu ovládol a protivníčku dostal do úzkych, ale zároveň si obaja zachovali u časti elektorátu negatívny imidž. Voliči sa v debate len utvrdili vo vlastných názoroch – podporovatelia Macrona naďalej odmietajú Le Penovú a považujú ju za nekompetentnú, voliči Le Penovej a odporcovia Macrona v nej zas stále vidia kandidátku blízku ľuďom, ktorá je v ich očiach protikladom k arogantnému prezidentovi.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.