23. apríla, 04:59

Tempo rastu globálnej ekonomiky sa znižuje. Kto za to môže a koho to najviac poškodí

Tempo rastu globálnej ekonomiky sa znižuje. Kto za to môže a koho to najviac poškodíLogo Medzinárodného menového fondu. Foto: TASR/AP

Tento týždeň zverejnila Svetová banka pozmenené odhady globálneho ekonomického vývoja. Svetová ekonomika by mala rásť pomalšie oproti januárovým predikciám. Rovnaký názor majú aj odborníci z Medzinárodného menového fondu (MMF). Inštitúcie tvrdia, že hlavným faktorom, ktorý to má na svedomí, je invázia ruských vojsk na Ukrajinu, ktorá ide ruka v ruke s rastúcou cenovou hladinou, problémami v dodávateľských reťazcoch a ponukovými šokmi.

Svetová banka v pondelok prostredníctvom riaditeľa Davida Malpassa na každoročnom jarnom zasadnutí Svetovej banky a MMF oznámila predikciu globálneho ekonomického vývoja, informuje Reuters. Oproti prvotným januárovým odhadom očakáva nižší rast svetového HDP. To by malo rásť v roku 2022 o 3,2 percenta, čo je o 0,9 percentuálneho bodu nižší nárast, než sa očakávalo na začiatku roka, keď sa hovorilo o náraste o 4,1 percenta.

Prezident Svetovej banky David Malpass uviedol, že ťahúňom smerom nadol bol región Európy a strednej Ázie, ktorý zahŕňa Ukrajinu, Rusko, a okolité štáty, kde bol zaznamenaný pokles o 4,1 percenta, informuje agentúra Reuters. Uviedol, že prognózy sa znižujú pre vyspelé a aj mnohé rozvojové ekonomiky z dôvodu prudkého nárastu cien potravín a energií spôsobeného prerušením dodávok v dôsledku vojny.

David Malpass, šéf Svetovej banky. Foto: TASR/AP

Odhady MMF

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.