21. apríla, 16:04

Muskovi treba držať palce, zachraňuje Twitter

Muskovi treba držať palce, zachraňuje TwitterFoto: TASR/AP
Petr Drulák Profesor medzinárodných vzťahov.

Excentrický miliardár a aktuálne najbohatší muž planéty Elon Musk odštartoval epickú bitku o kontrolu nad sociálnou sieťou Twitter. Sám patrí k jej aktívnym používateľom, sleduje ho tam vyše osemdesiat miliónov ľudí. Prekáža mu však cenzúra, ktorá sa na sieti v posledných rokoch rozmáha.

Jej najviditeľnejšou obeťou sa stal pred viac ako rokom dosluhujúci americký prezident Donald Trump. Správcovia siete ho obvinili z podnecovania januárového útoku na Kongres a doživotne ho z Twitteru vylúčili. Ale tým sa to zďaleka nekončí, obzvlášť bohatú žatvu mali twitteroví cenzori napríklad pri potláčaní informácií o covide, ktoré nezodpovedali oficiálnej línii. Muskov argument je jednoduchý: Twitter predstavuje dôležité verejnoprospešné fórum, ktoré má slúžiť na slobodnú diskusiu, nemá byť ideologicky ovládané.

Rozhodol sa preto Twitter kúpiť. Počas dvoch mesiacov investoval do sociálnej siete okolo troch miliárd dolárov, čím dosiahol deväťpercentný podiel a stal sa najväčším akcionárom spoločnosti. Odmietol miesto v predstavenstve, pretože to by podľa pravidiel firmy zastropovalo jeho maximálny možný podiel na 15 percent. Musk chce však všetko a v prípade úspechu stiahne Twitter z burzy. Preto ponúka existujúcim vlastníkom odkúpenie akcií za vyššiu cenu, než za akú sú obchodované. Ak to prijmú, Musk na to minie vyše štyridsať miliárd dolárov.

Súboj o slobodu prejavu

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.