21. apríla, 15:36

Macron poľahky k druhému víťazstvu

Macron poľahky k druhému víťazstvuDebata Emmanuela Macrona a Marine Le Penovej pred druhým kolom francúzskych prezidentských volieb, 2022. Foto: reprofoto Twitter

Po piatich rokoch sme videli repete duelu dvoch prezidentských kandidátov. Marine Le Penová si viedla lepšie ako naposledy, ale Emmanuel Macron bol v každom ohľade silnejší. Vyzývateľka tak nevyužila možnosť zmazať náskok volebného favorita.

Vyrovnanejšia partia ako naposledy, ale opäť s jasným víťazom. Tak by sa dala zhrnúť veľká prezidentská debata.

Médiá aj kandidáti sa na ňu pripravovali celé týždne. Väčší tlak bol na Le Penovú, ktorá mala príležitosť získať si politické body na konci pomernej dlhej a relatívne vydarenej kampane – zlepšila svoj imidž, slovníkom sa posunula doprava a zapracovala na programe. Odmenou jej bolo o dva percentuálne body lepšie skóre ako pred piatimi rokmi.

Lenže už na začiatku spravila dve chyby. Prvá, vylosovala si úvodné slovo a začala priskoro. Potom ju prerušil moderátor a džingel. Druhá, mala námietky proti tomu, aby sa debata začala Ukrajinou, a tak bola prvou témou ekonomika. To hralo do karát úradujúcemu prezidentovi, ktorý je vo financiách dobre zorientovaný. Niekedy sa zabúda, že bol ešte za čias Francoisa Hollanda ministrom hospodárstva a má za sebou početné ekonomické rokovania aj na európskej úrovni.

V podstate už v prvej téme prešiel Macron do útoku a Le Penová sa musela brániť. Ekonomické reformy nemala dostatočne kryté v rozpočte, daňové opatrenia neboli domyslené. On presadzuje adresnú pomoc ekonomicky najslabším vo forme štátnych dávok, ona plošné opatrenia a chce firmám nariadiť zvyšovanie platov.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.