25. apríla, 05:51

Juraj Karpiš: Inflácia tu bude dovtedy, kým ju bude Európa umelo podporovať

Juraj Karpiš: Inflácia tu bude dovtedy, kým ju bude Európa umelo podporovaťFoto: archív Juraja Karpiša

Ekonóm INESS a autor knihy Zlé peniaze Juraj Karpiš vysokú infláciu predvídal už v čase, keď sa ešte ostatní obávali deflácie. „Za dnešnú infláciu môžu najmä centrálne banky, ktoré vytvorili množstvo nových peňazí, a následne vlády, ktoré to minuli na rôznych dávkach,“ vraví v rozhovore pre Štandard. Dnes ju Európa nevie riešiť bez toho, aby zdvihla úroky a tak ohrozila zadlžené krajiny. Z dlhodobého hľadiska sa podľa neho euro rozpadne. „Cítim tam rozpor, ktorý bude menovú úniu destabilizovať. Sám som zvedavý na kreatívne riešenia, ktoré ešte vynájdu (pri jeho záchrane).“

Rozbehnuté tempo inflácie napriek pôvodným predpokladom nespomaľuje. Aké sú vaše očakávania?

Predpokladal som, že inflácia by mohla spomaliť v druhej polovici roka, vzhľadom na to, že najväčšie efekty monetárnej a fiškálnej stimulácie by mali oslabnúť. Ceny by naďalej rástli, ale pomalším tempom. Vojna touto predikciou zamiešala, keďže prispeje k tomu, že energie a komodity budú drahšie. Predikcia teda do veľkej miery závisí od toho, ako a kedy skončí invázia na Ukrajinu. Očakával by som ale, že tempo rastu inflácie by malo spomaľovať ku koncu roka. Ale nebude to spomaľovať k dvojpercentným cieľom centrálnych bánk, keďže sme na štvornásobku ich cieľov, v prípadne Slovenska dokonca päťnásobku. Kým by sme sa dostali na dvojpercentnú úroveň, môže to trvať roky. 

Vy ste infláciu očakávali už skôr, dokonca pred pandémiou. Nakoľko je pandémia a následne vojna na Ukrajine len výhovorkou a nakoľko ide primárne o dôsledok helikoptérového efektu tlačenia nových peňazí ako receptu na finančnú krízu ešte z roku 2008?

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.