26. apríla, 05:57

Národ potrebuje mýty, najmä ak má ustáť totálnu vojnu

Národ potrebuje mýty, najmä ak má ustáť totálnu vojnu

Choď, pútnik, a zvestuj Lakedaimonským, že my tu mŕtvi ležíme, ako zákony kázali nám,“ je verš dodnes zdobiaci pamätník bitky pri Termopylách. Ide zrejme o najlegendárnejšiu vojenskú akciu západnej histórie. Tristo Sparťanov z Lakedaimónu bránilo strategickú tiesňavu proti ohromujúcej presile Peržanov do posledného muža. Sparťanský vzdor rezonuje do dnešných čias, v roku 2006 Irán, považujúci sa za dediča antickej Perzie, oficiálne protestoval proti americkému filmu 300: Bitka pri Termopylách.

Môže sa zdať, že takéto romantické mýty patria do čias dávno minulých. Do doby Herodota, Rolanda alebo možno Shakespeara. Poslednou udalosťou, ktorá dokázala takéto legendy generovať, bol ten titánsky stret dobra so zlom, známy ako druhá svetová vojna. Preto vo všetkej jej strašnosti je také fascinujúce sledovať vojnu na Ukrajine, ktorá rýchlo dosahuje mýtické proporcie.

Keby scenár ruskej invázie na Ukrajinu napísal hollywoodsky scenárista, bol by najskôr odmietnutý kvôli príbehu plnému klišé a nepravdepodobných udalostí. Dlhodobo utláčaný a rozhádaný národ sa zomkne tvárou v tvár zločinnému a silnejšiemu útočníkovi. Prezident, predtým známy hlavne ako televízny komik, sa stane neočakávaným vodcom, keď odmietne evakuáciu slovami „nepotrebujem odvoz, ale muníciu“. Obrancovia zapadnutého ostrova pošlú nepriateľskú loď „na chuj“. Bojovníci v obliehanom meste sa rozhodnú bojovať až do horkého konca. Naozaj to dosahuje úroveň veľkolepého hollywoodskeho filmu alebo starovekej ságy.

Až sa raz táto vojna skončí, iste sa objaví nespočetné množstvo historikov uvádzajúcich udalosti na pravú mieru. Napríklad v prípade Termopýl sa často zabúda, že po boku 300 Sparťanov zostalo bojovať 700 obyvateľov Tespie, 400 Tébanov a bližšie nešpecifikovaný počet heilótov, teda sparťanských otrokov.

Vyvracači mýtov

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.