21. apríla, 06:39

Môžu ešte Rusi na Ukrajine vyhrať?

Môžu ešte Rusi na Ukrajine vyhrať?Ruskí vojaci strážia základňu s vrtuľníkmi. Foto: Internet

Druhá epizóda ruskej invázie na Ukrajinu sa začala. Ak chce Vladimir Putin na výročie víťazstva v druhej svetovej vojne hovoriť doma o dobrom výsledku, Rusi sa musia prebiť cez ukrajinské obranné línie na Donbase a v obkľučovacích manévroch tiahnuť ukrajinskou stepou. Predlžovanie vojny nahráva obrancovi, o niekoľko mesiacov môže ukrajinská armáda ruské invázne sily niekoľkonásobne prevyšovať.

Ruskí aj ukrajinskí predstavitelia hovoria o obnovení ofenzívy ruských vojsk na východe Ukrajiny. V prvých dvoch dňoch ruskej iniciatívy sme však výraznejšie pokusy o postup Rusov nevideli. Padnúť mali mestá Rubešnoje a Kreminna v Luhanskej oblasti. Rusi sa zameriavajú skôr na bombardovanie a nálety. Všetko nasvedčuje tomu, že kroky ruskej armády sú uponáhľané. Nie je vylúčené, že ide o snahu vyhovieť Vladimirovi Putinovi, ktorý by na Deň víťazstva 9. mája zrejme rád doma prezentoval úspech „špeciálnej vojenskej operácie“. Táto uponáhľanosť však v kombinácii s nízkou morálkou len ďalej uškodí ruskému postupu. Ten navyše stále komplikuje blato.

Medzitým sa ruské sily sústreďujú na poslednú baštu odporu Ukrajincov v Mariupole – obriu továreň Azovstaľ. Ako poznamenáva Inštitút pre štúdium vojny, koncentrácia ruských predstaviteľov a médií v Mariupole nasvedčuje tomu, že Rusko sa chystá vyhlásiť víťazstvo v bitke o toto prístavné mesto. Možno ešte skôr, ako budú poslední obrancovia Azovstaľu porazení.

Pre úspešnú ofenzívu Rusov na východe je však dobytie Mariupola nevyhnutné, keďže málopočetné ukrajinské jednotky tu na seba viažu viac ako 10-tisíc ruských a separatistických vojakov. Až potom sa budú môcť pokúsiť ohroziť Záporožie alebo sa pridať k bojom na severe Donbasu. Tu sa Rusi možno pokúsia o veľké obkľúčenie ukrajinských síl smerom z Iziumu, prípadne o niekoľko menších operácií v snahe dostať Ukrajincov do lokálnych „kotlov“.  

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.