21. apríla, 05:43

Ukrajina volá, Irak a Sýria odpovedajú

Ukrajina volá, Irak a Sýria odpovedajúIlustračné foto: President of Ukraine/flickr.com
Ľubomír Žák Profesor teológie a katolícky kňaz.

Odkaz dvoch významných kardinálov Saka a Zenariho, ktorí žijú v Iraku a Sýrii, k vojne na Ukrajine.

Čitateľ, ktorý má rád dielo J. R. R. Tolkiena, určite uhádol, že tu parafrázujem slová, ktoré boli v Pánovi prsteňov vložené do úst dvoch hlavných hrdinov trojdielnej ságy. „Gondor volá o pomoc,“ zvolal Aragorn. „A Rohan odpovie,“ odpovedal rohanský panovník Theoden.

Aj z ukrajinskej strany prichádza v týchto dňoch a týždňoch volanie. Zo strany politikov, ale tiež cirkevných autorít, tak rímsko-/gréckokatolíckych, ako aj pravoslávnych, patriacich do ukrajinského či ruského patriarchátu. Je to urgentné volanie o pomoc v núdzi, určite, ale taktiež hlasné volanie týkajúce sa postoja ukrajinských cirkví a kresťanských spoločenstiev voči Ruskej federácii, Rusom a Ruskej pravoslávnej cirkvi, jej autoritám, duchovenstvu a veriacim. Zdvihnuté hlasy ukrajinských politikov a duchovenstva ohľadom krížovej cesty na Veľký piatok sú toho jasným dôkazom.

Veľkonočné rozhovory kardinálov Saka a Zenariho, publikované na internetových stránkach novín il sussidiario.net, poskytujú nepriamu odpoveď práve na toto volanie. Na jeho obsahy, tóny a argumentačnú logiku.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.