Kauza mŕtveho novorodenca v hniezde záchrany: polícia začala trestné stíhanie. Lengvarský sa zatiaľ nechce vyjadriť

V hniezde záchrany našli takmer po roku ïalšieho novorodenca Žilinské hniezdo záchrany. Ilustračné foto: TASR/Erika Ďurčová

Polícia začala trestné stíhanie v prípade utorkového (19. 4.) nálezu mŕtveho novorodenca v hniezde záchrany v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave. Stíhanie začala vo veci trestného činu usmrtenia. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Jana Šimunková.

Prípadom sa zaoberajú policajti Okresného riaditeľstva Policajného zboru Bratislava III. „Vo veci vykonávajú všetky potrebné procesné úkony, ktorých cieľom je náležité objasnenie tejto udalosti,“ spresnila. S prihliadnutím na citlivosť prípadu polícia v tomto štádiu konania neposkytuje bližšie informácie.

Čo sa vlastne stalo

V Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave našli v utorok dopoludnia v hniezde záchrany mŕtve dieťa. TASR to potvrdili bratislavská krajská policajná hovorkyňa Jana Šimunková a hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická. Upozornil na to portál noviny.sk.

„V priebehu dnešného dopoludnia sme v inkubátore hniezda záchrany našli dieťatko, žiaľ, bez známok života. Ihneď sme kontaktovali políciu a prípad riešime v súčinnosti s políciou. Je nám všetkým nesmierne ľúto tejto tragédie a sme plne súčinní s políciou pri vyšetrovaní príčin smrti dieťatka,“ doplnila Kamenická.

Funkčnosť hniezda záchrany sa podľa jej slov pravidelne kontroluje. Šimunková doplnila, že prípad aktuálne vyšetruje polícia.

Ako písala Pravda, chlapček tam bez povšimnutia ležal počas veľkonočných sviatkov niekoľko dní a kým ho zdravotníci našli, bol už mŕtvy. Nikto v nemocnici si nevšimol, že dieťa je uložené v boxe v hniezde záchrany. Dôvodom vraj mohla byť nefungujúca signalizácia, ktorá pracovníkov upozorňuje, že sa v samotnom hniezde niečo deje.

Iniciátor hniezd záchrany si tragédiu vysvetliť nevie

Ľútosť nad tragédiou vyjadrilo občianske združenie (OZ) Šanca pre nechcených, ktoré je iniciátorom hniezd záchrany v SR. Príčiny nešťastia si nevie vysvetliť. Poukazuje na to, že od roku 2004, keď bol na Slovensku zriadený prvý takýto inkubátor, sa nič podobné nestalo. „Nevieme, čo sa vlastne udialo, a nemáme inú možnosť, než si počkať na oficiálne výsledky vyšetrovania,“ konštatuje združenie v stanovisku, ktoré má TASR k dispozícii.

Združenie zároveň poukazuje na to, že nemocnica, ktorej je hniezdo záchrany darované, sa zaväzuje starať nielen o dieťa, ale aj funkčnosť a hygienu samotného hniezda. Zabezpečenie funkčnosti systému spočíva v pravidelnom overovaní funkčnosti, teda v overovaní toho, či sa po každom otvorení hniezda rozozvučí alarm na novorodeneckom oddelení, čo je pre personál nemocnice signál počkať päť minút a následne hniezdo skontrolovať.

„Pred vyše dvomi rokmi sme technicky vylepšovali hniezda záchrany tým, že sme ich napojili na kamerový systém, takže každá nemocnica môže sledovať vnútro hniezda (položené dieťa) aj cez kameru, ktorú môže nechať viditeľnú na ploche počítača pri 24-hodinovej službe na novorodeneckom oddelení a má možnosť neustále periférne sledovať hniezdo záchrany zvnútra,“ zdôraznilo združenie.

Lengvarský zatiaľ prípad nechce komentovať

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) sa zatiaľ nechce vyjadrovať k nálezu mŕtveho novorodenca v bratislavskom hniezde záchrany. S prijatím opatrení, ktoré majú podobným prípadom zabrániť, chce počkať na ďalšie informácie z vyšetrovania. Uviedol to na stredajšej tlačovej konferencii.

„Potrebujem mať najskôr patričné množstvo informácií, aby som opatrenia mohol prijať, a takisto, aby ich prijali všetky nemocnice, kde takéto hniezda záchrany sú,“ povedal minister. Nemyslí si, že za prípad by mal zodpovedať riaditeľ nemocnice. „Ten systém tam bežal dlhé roky a beží aj v iných hniezdach záchrany,“ skonštatoval. K prípadnému vyvodeniu personálnej zodpovednosti iných pracovníkov sa chce vyjadriť až po získaní ďalších informácií.

Lengvarský sa chce zaujímať aj o podrobnosti fungovania hniezda záchrany. „Musíme prijať také opatrenia, aby sa to už nestalo nikde inde,“ povedal. Posledná kontrola zariadenia bola podľa ministra vykonaná 13. apríla, zariadenie malo byť funkčné.

(tasr)


Ďalšie články