19. apríla, 18:27

Čaputová: Je podstatné, aby sa ľudia, ktorí už dnes žijú z ruky do úst, neprepadli ešte viac a neprišli aj o bývanie

Čaputová: Je podstatné, aby sa ľudia, ktorí už dnes žijú z ruky do úst, neprepadli ešte viac a neprišli aj o bývanieZuzana Čaputová. TASR/Jaroslav Novák

AKTUALIZOVANÉ Je najvyšší čas, aby vláda predstavila svoje riešenie v súvislosti s pokračujúcim rastom cien, zdôraznila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Podľa analytikov rast cien najviac ukrojí z rozpočtov nízkopríjmových domácností.

Na dvojcifernú medziročnú infláciu 10,4 percenta z marca upozornil Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií SR už pred niekoľkými dňami. Situácia, ktorá bola v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 a rastu cien energií, sa po ruskej invázii na Ukrajinu ešte zhoršila. Takýto rast spotrebiteľských cien zaznamenáva Slovensko prvýkrát po 22 rokoch. Najviac rástli ceny energií, bývania a potravín.

„Za ostatných pár mesiacov neprešiel hádam ani jeden týždeň, keď by som nutnosť vlády konať a pomôcť v tejto situácii občanom, najmä rodičom samoživiteľom, nízkopríjmovým dôchodcom či rodinám s viacerými deťmi, nepripomenula. Povinnosť pomôcť opakovane, adresne a v dostatočnej výške tak, aby ľudia, ktorí už dnes žijú z ruky do úst, sa neprepadli ešte viac a neprišli aj o bývanie,“ skonštatovala prezidentka na sociálnej sieti.

Dobrým nástrojom by podľa nej bola opakovaná adresná dávka – príspevok na bývanie – ktorá by pomohla s rastom cien bývania pre najviac zraniteľné skupiny a súčasne by „nespustila inflačnú špirálu ako neadresné opatrenia typu znižovanie DPH alebo plošné vyplácanie jednorazových príspevkov“.

Smer navrhuje vyplatenie 1 500 eur na domácnosť

Opozičná strana Smer zasa navrhuje vyplatiť 1 500 eur každej domácnosti ako pomoc na zvládnutie extrémneho zdražovania. Peniaze chce strana nájsť zdanením monopolov a opätovným zavedením bankového odvodu. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval jej predseda Robert Fico. Príspevok vo výške 100 eur, ktorý plánuje vyplatiť najohrozenejším skupinám rezort práce, sociálnych vecí a rodiny, označil za nedostatočný.

Príspevok by podľa neho mali dostať všetky domácnosti. „Je to suma, ktorá by mala pokryť všetky náklady, ktoré sú spojené so zdražovaním a s ďalšími rizikami, ktoré prídu po zavedení sankcií voči Ruskej federácii,“ povedal. Na vyplatenie takéhoto príspevku by bolo treba viac ako 1,9 miliardy eur.

Robert Fico. Foto: TASR/Jakub Kotian

Vládu tiež žiada, aby sa okamžite vrátila k myšlienke zavedenia bankového odvodu. Bankový odvod podľa Fica prinášal do štátneho rozpočtu okolo 300 miliónov ročne. Osobitné zdanenie monopolov a obnovenie bankového odvodu by podľa Fica prinieslo jednu miliardu eur. „Ak vynásobíte počet domácností, ktorých je okolo 1,3 milióna a do každej domácnosti by ste dali 1 500 eur na zvládnutie zdražovania, tak stále sa dostávame na sumu, ktorá je nižšia, ako to, čo táto vláda posiela na Ukrajinu,“ povedal Fico.

Smer ponúka vláde Slovenskej republiky aj to, že ak by boli takéto návrhy predložené v skrátenom legislatívnom konaní do parlamentu, podporí ich.

Bývalý minister financií Ladislav Kamenický osobitne upozornil na dôchodcovskú infláciu. Tá prekračuje priemernú infláciu a z priemerného dôchodku seniorom ročne odkrojí viac ako 600 eur. V porovnaní napríklad s Českom je na Slovensku priemerný dôchodok o 130 eur nižší a zatiaľ čo valorizácia dôchodkov na Slovensku dosiahla v tomto roku 1,3 percenta, čo je priemerne šesť eur, v Česku valorizácia dosiahla 33 eur a v júni plánujú naši západní susedia mimoriadnu valorizáciu dôchodkov o ďalších 42 eur.

Pokiaľ vláda nepristúpi k plošnej podpore obyvateľov, varoval predseda Smeru pred možnými sociálnymi nepokojmi. Rekordná medziročná inflácia, ktorá v marci prekročila desať percent, totiž znehodnocuje úspory, ale aj reálne príjmy zamestnancov i dôchodcov. Strana Smer podporuje už ohlásené zhromaždenia odborárov a plánuje organizovať aj viacero vlastných protestných podujatí.

Heger: Fico má radosť z vojny na Ukrajine aj z inflácie

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) tvrdí, že líder opozičnej strany Smeru Fico využíva ruskú agresiu, aby štval občanov Slovenska proti Ukrajincom, ktorí utiekli na slovenské územie. Reagoval tak vo svojom statuse na sociálnej sieti pod názvom Zase sa ozval učiteľ fašistov na utorňajšiu Ficovu tlačovú konferenciu. Podľa neho má šéf Smeru nielen radosť z vojny na Ukrajine, ale aj z inflácie. Ako ďalej vysvetlil, celosvetový rast cien sa Ficovi hodí na to, aby sľuboval ľuďom nemožné a vyvolával v spoločnosti zúrivosť, nepokoje a rozvrat.

Koaličná rada opäť rokovala o balíku opatrení v súvislosti s infláciou

Koaličná rada v utorok opäť rokovala o balíku opatrení v súvislosti s infláciou. Podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) má koaličná SaS poslednú šancu „dostať sa na palubu“ tých politických strán, ktoré chcú ľuďom pomôcť. Ak by strana chcela podľa neho ostať bokom, verí, že tému budú komunikovať spoločne zvyšní traja koaliční partneri. Pripustil však, že bez SaS nebude možné systémovú zmenu v parlamente presadiť.

„Dnes má SaS poslednú šancu dostať sa na palubu tých politických strán, ktoré chcú ľuďom pomôcť. Ak SaS povie, že silou-mocou chcú zostať bokom, pevne verím, že ostatné tri koaličné strany budeme komunikovať spoločne pomoc,“ povedal Matovič.

Riešenie je podľa neho také, ktoré už predstavili na predchádzajúcich koaličných radách. Čo sa týka konkrétnej výšky pomoci, tá je podľa Matoviča „rádovo vyššia“, ako bolo pôvodne odkomunikované. Pripomenul, že ide o systémové zvýšenie pomoci, nie jednorazové, preto na presadenie opatrení v parlamente treba podporu všetkých koaličných partnerov. Presadzovať to chcú podľa šéfa rezortu financií tento týždeň.

SaS podľa Mariána Viskupiča naďalej odmieta zvyšovanie daní ako riešenie situácie, k predloženému návrhu majú výhrady. Strana si síce uvedomuje, že ide o mimoriadnu situáciu a treba pomáhať cielene, avšak nie zvýšením daní. Peniaze je podľa Viskupiča potrebné v rozpočte nájsť tak, ako sa našli pri testovaní, očkovacej lotérii alebo zvyšovaní základného imania pre VšZP. „Dane nemajú vznikať v strede roka skráteným legislatívnym konaním,“ odkázal Viskupič. Pripustil, že jednou z možností by bolo napríklad určité zvýšenie štátneho deficitu. Viskupič nechcel špekulovať, či návrh pôjde nakoniec bez podpory SaS. Je podľa neho predčasné hovoriť o tom, či strana využije právo veta.

(tasr. sita, im)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.