19. apríla, 13:49

Prečo Ukrajinci tak kritizujú Západ

Prečo Ukrajinci tak kritizujú ZápadFoto: Ukrainian president/flickr.com

Na Ukrajine pokračuje hrozná vojna, začína sa nová ofenzíva Ruska a ukrajinskí politici na čele s prezidentom Zelenským tvrdo napomínajú Steinmeiera, Merkelovú, pápeža Františka či prezidenta Macrona. Prečo to robia?

Odpoveď bude dlhá a možno aj prekvapivá, ale aby bola v tomto čase binárneho vnímania sveta pochopená, potrebuje dlhšie vysvetlenie.

Najnepríjemnejšie to bolo azda teraz pred pár dňami, na Veľký piatok, keď pápež František nechal niesť kríž v Koloseu dvom ženám – Ukrajinke Irine a Ruske Albine –, a všetkých zhromaždených v Ríme aj pri obrazovkách vyzval k tichu a modlitbe za mier vo svete. Keď sa tie dve ženy pozreli jedna druhej do očí, bolo to mimoriadne gesto. Nádej, že svet môže vyzerať inak.

Lenže Ukrajincom to prekážalo.

Kyjevsko-haličský arcibiskup Svjatoslav Ševčuk to označil za nevhodné a pápežovým gestom bol rozhorčený: „Pre gréckokatolíkov Ukrajiny sú texty a gestá 13. zastavenia tejto krížovej cesty nepochopiteľné až urážlivé, hlavne v očakávaní druhého, ešte krvavejšieho útoku ruských vojsk proti našim mestám a obciam.“ Arcibiskup dodal, že „gestá zmierenia medzi našimi národmi budú možné len vtedy, keď sa vojna skončí a páchatelia zločinov proti ľudskosti budú spravodlivo odsúdení“.

Lenže pravdou je opak a nevhodne reagoval arcibiskup Ševčuk.

Ťažšia otázka znie, prečo to urobil. A tiež, prečo to opakovane robí ukrajinský prezident Zelenskyj.

Vidíme pred očami Rusmi ničenú Ukrajinu, štát, ktorého mestá sa menia na ruiny a kopy hrobov, prečo majú Ukrajinci potrebu napomínať západných politikov za niečo, čo za napomenutie ani nestojí? Sú Ukrajinci len obeť, ktorá v zúfalstve uprostred vojny kope, alebo je za tým niečo viac?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.