Prototyp zariadenia navrhnutého na zber plastov z oceánov nazvaný „ôsmy kontinent“ (8th Continent) navrhla slovenská dizajnérka Lenka Petráková. S projektom získala medzinárodné ocenenie za kreatívne riešenie environmentálnych problémov.

Petrákovej „ôsmy kontinent“ je plávajúca platforma, ktorá by mohla v budúcnosti pomôcť pri riešení jedného z najpalčivejších problémov sužujúcich životné prostredie na Zemi. Ide o plasty v oceánoch, ktoré už vytvorili akýsi odpadkový „ôsmy kontinent“, z ktorého práve vychádza aj názov celého projektu.

Plastový odpad vytvoril na severe Tichého oceánu doslova kontinent s rozlohou 1,6 milióna metrov štvorcových. Len pre lepšiu predstavu: Na takýto umelohmotný plávajúci ostrov uprostred Pacifiku by sa Slovensko so svojou rozlohou zmestilo viac ako 32-krát.

Za svoj 8. kontinent slovenská dizajnérka Lenka Petráková získala Cenu nadácie Jacquesa Rougeriea za architektúru a inovácie za rok 2020 (Grand Prix Award for Architecture and Innovation of the Sea from Foundation Jacques Rougerie). Francúzsky inštitút oceňuje vizionárske projekty, ktoré podporujú udržateľnú spoluprácu medzi dizajnérmi a vedcami.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.