20. apríla, 05:52

Potopená relikvia a ruské tradície

Potopená relikvia a ruské tradícieRuský krížnik Moskva. Foto: TASR/AP

V predvečer veľkonočných sviatkov možno zmizla vo vodách Čierneho mora jedna relikvia. Na palube vlajkovej lode Čiernomorskej flotily, krížnika Moskva, ktorý sa minulý štvrtok potopil, sa totiž nachádzala aj údajná trieska z Kristovho kríža, vložená do kovového krucifixu z 19. storočia, umiestneného v lodnej kaplnke.

Podľa správy agentúry TASS sa na loď dostala pred dvoma rokmi, venoval ju anonymný „mecenáš umenia“, ktorého prianím bolo, aby sa relikvia odovzdala Čiernomorskej flotile. Predstava kovového kolosu na vlnách naloženého raketami a zároveň posväcovaného posvätným artefaktom môže na dnešného Európana pôsobiť anachronicky. Vyjadruje ale v niečom ruskú súčasnosť, v ktorej sa veľmi okázalo hlási k tradícii, snaží sa z nej urobiť jeden zo svojich pilierov, svoje ospravedlnenie.

Putin? To už by bolo trochu veľa

Tradícia, viera v tomto chápaní slúži moci, je jedným z jej nástrojov. Relikvia na krížniku zúčastňujúcom sa na krvavej invázii do susednej krajiny je tak obdobou monštruózneho chrámu ruských ozbrojených síl, v ktorom sa pravoslávna ikonografia mieša s ikonografiou stalinských čias i dnešného režimu. Na jednej z vitráží tam mal byť vyobrazený aj Putin, ale nakoniec vraj usúdil, že by to predsa len mohlo byť trochu veľa.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.