Posledná rozlúčka s Milanom Lučanským sa uskutoční už dnes, v piatok poobede. Nezaobišla sa bez nedorozumenia, ktoré musel na Facebooku vyvracať sám predseda vlády. Policajného exšéfa zároveň pochválil za čiastočnú očistu zboru.

Pohreb bývalého najsilnejšieho muža Policajného zboru (PZ) sa uskutoční už dnes v piatok o 14:00. Generál Milan Lučanský bude pochovaný v rodnej Štrbe, vyše trojtisícovej obci pod Tatrami.

Aj napriek spôsobu, akým funkcionár odišiel na druhý svet, by mala mať posledná rozlúčka s ním cirkevný charakter. Na rozdiel od minulosti, kedy bol postoj duchovných voči pochovávaniu samovrahov odmietavý, sú totiž katolíci dnes ústretovejší.

K príležitosti pohrebu dnes budú na znak spomienky a piety na budovách rezortu vnútra a Policajného prezídia viať čierne zástavy. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva Barbara Túrosová. Rovnako môžu postupovať aj nižšie postavené sídla polície. Závisí to len od ich vedenia.

Výnimka a obavy z más

Rodina zosnulého policajného exprezidenta dostala výnimku a tejto hromadnej akcie sa budú môcť zúčastniť až tri desiatky osôb. Podľa platných epidemiologických opatrení by to štandardne mohlo byť iba 6 ľudí. Avšak, neráta sa sem personál.

Od normálu bude mať ale udalosť ďaleko. „Nebude sa konať pohrebný sprievod, po skončení sa účastníci rozídu a nebude sa konať pohrebná hostina,“ uviedol Marek Eliáš z úradu verejného zdravotníctva. Samozrejmosťou je, že všetci budú musieť dodržiavať odstupy a na tvárach musia mať nasadené rúška.

Na negatívne výsledky ich koronatestov si pritom posvieti polícia, ktorá má zároveň obavu, aby sa z poslednej rozlúčky nestala masová akcia. Jej dočasný šéf Peter Kovařík apeluje, aby sa pamiatka nezneužívala. „Som presvedčený, že ani on sám by nesúhlasil, aby jeho pamiatka bola uctená spôsobom, ktorý nie je v súlade so zákonom,“ poznamenal.

Hrozí politické zneužitie?

Právny zástupca pozostalých Miroslav Radačovský vo štvrtok v ich mene odkázal, že vopred odsudzujú, ak by sa ktokoľvek pokúsil pohreb „zneužiť na politické ciele“ a žiada, aby bol výlučne záležitosťou Lučanského rodiny.

Bez ohľadu na to, či sa tak stane, okolo postoja politických či iných špičiek k pohrebu už panuje veľký rozruch. Príde napríklad poslankyňa Denisa Saková či Róbert Kaliňák a účasť už dávnejšie avizoval aj Štefan Harabin. Otázna je účasť expremiéra Petra Pellegriniho.

Peter Kovařík zapáli sviečku doma a nezúčastnia sa ho ani premiér Igor Matovič, minister vnútra Roman Mikulec či Marian Kotleba. Jeho strana ĽSNS, tak ako predseda NR SR Boris Kollár, si Lučanského uctia vencom. Kým ho však kotlebovci položia pred budovu policajného prezídia, Národná rada ho podľa medializovaných informácií pošle do domu smútku v Štrbe.

Matovič: Čiastočne zbor vyčistil

Smútočný veniec sa dokonca stal predmetom čerstvého premiérovho príspevku na sociálnej sieti, kedy musel vyvracať nesprávnu informáciu od hovorcu Úradu vlády SR o tom, že premiér Lučanskému veniec nepošle. Tá sa medzitým dostala aj do tituliek niektorých médií.

„Nuž, tak to dopadne, ak niekto z úradu vlády dáva iniciatívne stanoviská, bez toho, aby sa ma aspoň opýtal. Nie je to pravda. Veniec v mojom mene posielam, lebo to tak cítim a vôbec teraz neriešim pohnútky, prečo Milan Lučanský dospel k tomuto smutnému rozhodnutiu,“ uviedol líder OĽaNO.

Tiež sa nechal počuť, že ho teší rozhodnutie Romana Mikulca vyvesiť čiernu zástavu a svoj veniec okomentoval ako vyjadrenie uznania za odvahu „čiastočne“ očistiť zbor od „Bödörovej mafie“, do ktorej rúk ho vraj vydali expremiéri Fico a Pellegrini. „Zároveň nie je ospravedlňovaním protizákonnej činnosti, z ktorej bol Milan Lučanský obvinený,“ dodal vopred Matovič.

„Rovnako cítim v dnešný deň potrebu vyjadriť plnú dôveru ministerke spravodlivosti a príslušníkom ZVJS, z ktorých by najradšej mnohé zvláštne indivíduá zo zištných dôvodov urobili vrahov. Verím, že len poctivým a trpezlivým poskytovaním argumentov, faktov a dôkazov zo strany ministerstva spravodlivosti a pod dozorom Generálnej prokuratúry, vieme Slovensko ochrániť pred zhubným pôsobením konšpirácií na dôveru ľudí v orgány spravodlivosti,“ uzavrel.

Okolnosti bude skúmať komisia

Lučanský spáchal samovraždu vo väzbe na rukáve teplákovej bundy a zomrel 30. decembra. Bol obvinený z prijímania úplatkov, za ktoré podľa vyšetrovateľov kryl aktivity mafiánskej skupiny takáčovcov. Len v rokoch 2018 a 2019 takto údajne získal viac ako pol milióna eur.

Bližšie okolnosti by mala skúmať nezávislá, 17 členná komisia. Nachádza sa v nej napríklad zástupca ombudsmanky, poradca prezidentky pre oblasť práva a spravodlivosti, opoziční poslanci Marian Kotleba (ĽSNS), Denisa Saková (Hlas-SD), Marián Saloň (Smer-SD), redaktor Pravdy Dominik Hutko, súdny lekár a znalec Norbert Moravanský, zahraničie bude reprezentovať napríklad poľská kriminalistka a právnička Monika Stanisława Płatek.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.