18. apríla, 07:00

Návrat Anny Netrebko

Návrat Anny NetrebkoAnna Netrebko. Foto: Manfred Werner/wikimedia CC BY-SA 3.0
Dana Ljubimovová Miháliková Spolupracovníčka Štandardu.

Bola jednou z najprominentnejších postáv ruskej kultúry, ktorá mala zaplatiť za svoje vzťahy s Putinom a za podporu Donecku. V tej vete sa však skrýva niekoľko slabších miest, Netrebko sa aj vďaka tomu vracia a koncom tohto týždňa ju čakajú vystúpenia v Monte Carle. Píše Dana Ljubimovová Miháliková.

Mnohí tomu hovoria deputinizácia. Významné postavy ruskej kultúry čelia bojkotu a „mazaniu“ za to, že mali vzťahy s Putinom, niekedy bližšie, niekedy menej blízke. Jedným z najznámejších príkladov je dirigent Valerij Gergijev, ktorý od roku 2015 stál na čele Mníchovskej filharmónie. Po napadnutí Ukrajiny dostal ultimátum, aby do 24 hodín odmietol vojnu a dištancoval sa od Putina, Gergijev sa stiahol a odmietol na takúto výzvu reagovať. Skončil v Mníchove, následne aj v La Scale v Miláne. Dodnes mlčí on aj jeho hovorca.

Anna Netrebko mala byť podobný prípad. Zdá sa však, že napokon to s ňou bude predsa len inak. A to napriek tomu, že jej vyčítajú podporu Donecku a fotku s vodcom tamojších separatistov. Aj jej prípad ale ukazuje, že kultúra bude fungovať inak. Netrebko sa z Európy a severnej Ameriky presunie podstatne viac do Ázie.

Vráťme sa však k jej príbehu a rozmotajme ho. Vrátane jej vzťahu k Putinovi a Donecku. Tam, kde vidia západné médiá politiku, vidí totiž operná diva niečo iné.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.