17. apríla, 14:05

Ruský odliv mozgov ako ďalšia príležitosť pre USA

Ruský odliv mozgov ako ďalšia príležitosť pre USAFoto: Pixabay

Nielen z Ukrajiny uteká množstvo ľudí. Rusko taktiež zažíva masívny odliv pracovníkov z technického a IT sektora. USA minulý mesiac vyhlásilo, že prijme 100-tisíc migrantov z Ukrajiny a vo viacerých zahraničných médiách sa pritom ozývajú hlasy za podporu imigrácie a prilákanie technicky zdatných pracovníkov z USA.

Podľa najnovších údajov Organizácie Spojených národov utieklo od začiatku ruskej invázie z Ukrajiny už takmer päť miliónov ľudí. Ukrajina však nie je jediným štátom, z ktorého ľudia emigrujú. Správy o sťahovaní obyvateľstva do zahraničia prichádzajú aj z krajiny samotného agresora.

Problém s „odlivom mozgov“ malo Rusko už pred začatím vojny na Ukrajine. Portál Moscow Times ešte minulý rok uviedol, že podľa vtedajšieho prieskumu bola takmer polovica ľudí vo veku 18 – 24 rokov a jedna tretina ľudí vo veku 25 – 39 rokov ochotná odísť z Ruska. S Putinovou inváziou na Ukrajinu sa tento ruský problém ešte viac vyhrotil.

Podľa odhadov Ruskej asociácie pre elektronické komunikácie (RAEC) opustilo Rusko približne do polovice marca 50- až 70-tisíc pracovníkov v oblasti informačných technológií, čo táto inštitúcia označuje len ako prvú vlnu. V apríli sa očakáva odchod ďalších pracovníkov, pričom podľa šéfa RAEC Sergeja Plugotarenka by podľa negatívneho scenára mohlo krajinu opustiť až 100-tisíc odborníkov pracujúcich v technickom alebo IT sektore.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.