24. apríla, 16:55

Koľko slnečného žiarenia je pre vašu pokožku škodlivé? Aplikácie odporúčajú vhodný čas strávený na slnku

Koľko slnečného žiarenia je pre vašu pokožku škodlivé? Aplikácie odporúčajú vhodný čas strávený na slnkuIlustračný obrázok. Foto: Martin Minka

Pravidelná rubrika o technológiách, aplikáciách a novinkách zo sveta smartfónov a inej elektroniky.

Hoci aprílové počasie nie je stabilné, práve počas tohto mesiaca dochádza k zvyšovaniu denných teplôt. Počas jasného počasia býva slnko čoraz vyššie, a teda aj dlhšie na oblohe. Hoci jeho žiarenie podporuje tvorbu vitamínu D, príliš veľké množstvo môže byť škodlivé. Okrem svetla Slnko na Zem vyžaruje aj ultrafialové žiarenie, ktoré vie spôsobiť ľudskej pokožke problémy.

Predísť podobným ťažkostiam dokáže aj séria jednoduchých aplikácií, ktoré zobrazujú UV index, ako aj odporúčanú dobu pobytu na slnku. Pre používateľov smartfónov s operačným systémom iOS je k dispozícii Localized UV index, používatelia Android smartfónov môžu siahnuť po Sunny Side.

Aj odtieň pokožky zohráva úlohu

Farba pleti je genetickou záležitosťou, ktorá priamo vplýva na to, ako sa telo dokáže vysporiadať s rôznym množstvom slnečného žiarenia. Tmavšie odtiene sú spravidla odolnejšie, teda menej citlivé na slnko. Ľudia svetlejšej pleti sú citlivejší, niektorí z nich sa nevedia opáliť a po dlhšom čase sa ich koža sfarbí do červena.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.