Ak chcú štáty opäť otvoriť hranice pre všetkých ľudí bez povinnej karantény a znovu obnoviť medzinárodnú hromadnú dopravu, musia zamedziť šíreniu koronavírusu. To si vyžaduje mať presné informácie o COVID-19 statuse cestujúcich. Najlepším riešením sa zdá byť aplikácia.

Združenie svetových leteckých spoločností IATA, ktoré zastupuje približne 82 percent z celkovej letovej prevádzky, v novembri 2020 oznámilo, že zavádza tzv. covid pas. Tento digitálny "cestovný pas" má ašpiráciu stať sa jednou z najdôležitejších aplikácií roku 2021.

Covid pas má byť pre orgány hraničnej kontroly zdrojom informácií o tom, či je daný človek zaočkovaný proti COVID-19, alebo má platný negatívny test na koronavírus, prípadne imunitu po jeho prekonaní. Takýmto pasom by sa človek preukázal v prípade cestovania medzi štátmi, alebo pri účasti na hromadných akciách ako živé koncerty, športové zápasy a filmové festivaly.

Ak by sa covid pas úspešne zaviedol, život by uľahčil aj cestujúcim. Vyriešil by jeden z hlavných problémov cestovania v pandemickej ére: zmätok okolo toho, aké konkrétne požiadavky existujú pre cestu na dané miesto. Cestovanie v roku 2020 bolo neprehľadné a chaotické. Všetky štáty, niekedy dokonca regióny, mali svoje vlastné pravidlá, ktoré sa navyše neustále menili. Situácia sa môže v roku 2021 ešte zhoršiť kvôli odlišným vakcinačným stratégiám a preferenciám. Covid pasom by ľudia získali informácie o tom, aký typ testu, očkovacej látky a iné opatrenia daný štát vyžaduje a kde si ich môžu urobiť.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.