17. apríla, 10:38

Vzájomne sa vraždíme pre moc a bezpečnosť, hovorí pápež

Vzájomne sa vraždíme pre moc a bezpečnosť, hovorí pápežPápež František počas slávností Veľkej noci. Foto: AP/TASR

Pápež František vystúpil proti vojne v novej knihe a v televíznom rozhovore. Vládcovia, ktorí sa odvolávajú na posvätné princípy, majú načúvať Božiemu slovu. V talianskej väznici mal umývať nohu aj Slovákovi.

Na Veľký piatok vyšiel veľký rozhovor s pápežom v talianskej televízii Rai v relácii Na jeho obraz (A Sua Immagine). Jorge Bergoglio pri tejto príležitosti okrem iného kritizoval vojnu. To, čo sa práve deje vo svete, podľa neho nie je novinka. Chápe vládcov, ktorí nakupujú zbrane, aby sa bránili, no odmieta ich ospravedlniť. Bránime sa preto, že sme uzavretí v Kainovom vzorci, a nie v schéme mieru, vysvetlil pontifik:

„Žijeme s touto démonickou schémou vzájomného vraždenia z túžby po moci, z túžby po bezpečí, z túžby po mnohých veciach. Ale mám na mysli skryté vojny, ktoré nik nevidí, ktoré sú od nás ďaleko. (Sú) mnohé… Zabudli sme na jazyk mieru, zabudli sme. Hovoríme o mieri, Organizácia Spojených národov urobila všetko, ale nebola úspešná. Vrátim sa na Kalváriu. Tam Ježiš urobil všetko. Pokúsil sa zbožne, s dobrotivosťou presvedčiť vodcov a nie: vojna, vojna, vojna proti nemu! Proti pokore stavajú vojnu a bezpečnosť. Je lepšie, ak zomrie jeden človek za ľud,“ hovorí František, „lebo inak prídu Rimania a vojna.“

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.