15. apríla, 13:33

Tipy na Veľkú noc: Filmy, vážna hudba, opera v SND a dva knižné tipy

Tipy na Veľkú noc: Filmy, vážna hudba, opera v SND a dva knižné tipyFoto: SND

Pravidelný prehľad zaujímavých filmov, seriálov a iných kultúrnych udalostí na víkend pripravuje Mária Koterbová.

Mnohí ľudia dnes ani najbližšie dni nezapnú televíziu, vyhľadajú skôr chrám, ticho, možno hudbu. Pre nich, ale aj pre tých, ktorí televíziu sledovať budú, sme pripravili veľkonočný špeciál našej rubriky.

Začnime ale vážne a sviatočne. Rádio Devín v piatok po 19. hodine ponúkne Gesualdove Responzóriá, dielo staré vyše 400 rokov (1611), témou sú udalosti a tajomstvá Veľkého týždňa a Veľkej noci. Koncert odznie v rámci cyklu Koncertné rádio Devín, nahrávka je kritikou vysoko cenená nahrávka súboru Graindelavoix z roku 2020. Rádio Devín možno počúvať aj online. Aby som ešte trošku upútala pozornosť, Carlo Gesualdo, ktorý je autorom deviatich krátkych skladieb, ktoré tvoria tri cykly, bol taliansky šľachtic, skladateľ a vrah. Čítate správne, vrah – zabil totiž svoju prvú ženu, keď ju pristihol pri nevere. Jeho strýkom bol slávny svätec Karol Boromejský, ku ktorému sa vraj denne modlil, svojmu sluhovi sa nechal bičovať, nikam nevychádzal. Genialita a zločin sa vryli najmä do jeho hudobnej tvorby, písal o ňom aj Torquato Tasso. V piatok po 19. hodine na rádiu Devín.

Jeho život výrazne zmenil vpád nacistov v roku 1939. Aby sa vyhol deportácii do Nemecka, začal pracovať v chemickej továrni. Už vtedy mal silnú vieru v Boha, začal navštevovať kurzy v tajnom seminári v Krakove. Vždy vystupoval ako humanista a obranca utláčaných. Vyslúžil si za to veľký obdiv, ktorý ho priviedol až do pápežského úradu. Prvá časť seriálu Karol – človek, ktorý sa stal pápežom začne o 15:50 na Jednotke.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.