Alebo o tom, ako sa potenciálne užitočný výskum o malej komunite Slovanov v jednom oregonskom okrese po pridaní nezdravej dávky ideologickej angažovanosti amerických vedcov zmenil na nástroj ruskej propagandy.

Na konci decembra obletela svet úsmevná, avšak zdanlivo neškodná informácia o tom, že sociológovia z Portlandskej univerzity v americkom štáte Oregon navrhli spolu s aktivistami z hnutia Koalícia farebných komunítv (CCC), aby boli Slovania v USA pre systematický útlak vyčlenení zo skupiny „belochov“ a zaradení do kategórie „farebné komunity“. Táto správa padla v Rusku na úrodnú pôdu, pričom niektoré média ju berú ako ďalší dôkaz systematickej nenávisti americkej spoločnosti voči Rusom a Slovanom celkovo.

Keď sú Slovania pre amerických vedcov „tí zo ZSSR“

Za celým šumom stojí štúdia tímu sociológov z Portlandskej univerzity a aktivistov CCC s názvom „Komunita Slovanov v okrese Multnomah – Znepokojujúci profil“. Samotné jadro výskumu ani jeho cieľ pritom nie sú v skutočnosti tak odtrhnuté od reality, ako by sa mohlo zdať z mnohých posmešných tweetov a bulvárnych článkov na túto tému.

To, čo autori štúdie definujú ako Slovania, je v prípade Oregonu najväčšou komunitou prisťahovalcov, ktorá do tohto štátu prišla prevažne po rozpade Sovietskeho zväzu medzi rokmi 1990 až 2000. Autori vznik štúdie opodstatňujú aj tým, že v prípade nimi skúmaných Slovanov ide o komunitu, ktorá je „neviditeľná“. V praxi to znamená, že vládne orgány jej existenciu nereflektujú, nevenujú sa im žiadne samostatné výskumy a neexistujú žiadne samostatné databázy. Prečo teda toľko posmeškov, ak sa výskum zameriava na skupinu, ktorá je zároveň veľká a zo štatistického hľadiska nedostatočne prebádaná?

Koreňom problému je exotická a zároveň aj nepresná terminológia, s ktorou autori pracovali, ako aj nezdravá dávka ideologickej angažovanosti pri odporúčaní riešení.

Slovania sú v štúdií definovaní ako „tí z bývalého Sovietskeho zväzu“. Takto definovaná cieľová skupina „Slovanov“ v sebe okrem Rusov, Ukrajincov a Bielorusov zahŕňa aj neslovanských moslimských Tatárov, neslovanských Gruzíncov alebo neslovanských a budhistických Kalmykov a tiež bezpočet iných národov bývalého ZSSR.

Autori sami ďalej pripúšťajú, že označovať Slovanov ako „farebnú komunitu“ je neobvyklé, keďže väčšinou sú zaraďovaní medzi belochov. Dôvodom pre zmenu ich označenia má byť to, že Slovania čelia po svojom príchode do USA rovnakej diskriminácii a sociálnemu vylúčeniu, ako to bolo pred generáciami v prípade Poliakov, Talianov a Írov, CCC preto podľa štúdie oficiálne zaradilo Slovanov medzi ostatné „farebné komunity“.

Tento myšlienkový pochod sa nakoniec ukázal ako príliš divoký aj pre samotných aktivistov a CCC napokon rozhodlo, že Slovanov medzi farebné komunity nezaradí, pričom štúdiu stiahlo aj zo svojej internetovej stránky.

Inak opodstatnený a potenciálne prínosný výskum tak pre prílišnú ideologickú angažovanosť autorov skončil ako terč posmechu. Medzitým sa hashtag #Slaviclivesmatter už na Twitteri uchytil prevažne ako paródia na štúdiu aj hnutie Black Lives Matter (BLM).

Potrava pre ruskú propagandu

Ako v tejto súvislosti upozornil americký expert na Rusko Paul Golbe, podobne koncipované výskumy prehlbujú priepasť medzi Spojenými štátmi a slovanskými krajinami, pričom nahrávajú naratívu Moskvy, podľa ktorého Američania v skutočnosti nestoja proti ich režimom, ale Rusov a Slovanov celkovo nenávidia už a priori.

A skutočne, parodicky sa k výsledku výskumu, na rozdiel od väčšiny amerických Rusov, rozhodne nestavajú niektoré ruské médiá a vplyvní blogeri. Argumentov portlandských sociológov sa vo svojom článku nazvanom „Belosi, no druhotriedni – americkí sociológovia označili Slovanov za utláčanú etnickú skupinu“ napríklad chytil ruský portál Novye Izvestia. Podľa portálu portlandskí vedci dokázali, že migrantov z Ruska, Srbska, Bulharska, Ukrajiny, Poľska a druhých štátov Američania vnímajú ako „rasovo menejcenných“ podobne, ako to je v prípade černochov a Latinskoameričanov. Novye Izvestia v tomto kontexte nezabudli pripomenúť, že už od 90. rokov americká popkultúra Rusov a Slovanov celkovo prezentuje ako alkoholikov, banditov alebo špiónov.

Výskum Portlandskej univerzity pritom nedochádza k záveru, že Slovania ako takí sú na celom území Spojených štátov diskriminovaní. Autori štúdie totiž porovnali Slovanov z okresu Multnomah so Slovanmi v susednom okrese King z hľadiska rôznych kategórií ako sú miera detskej chudoby, miera vysokoškolského vzdelania, zadlženosť domácností alebo priemerný príjem domácností. Dospeli pritom k záveru, že Slovania v okrese King sú na tom v mnohých ohľadoch lepšie ako ich cieľová skupina z okresu Multnomah a v mnohých ohľadoch sú s „belochmi“ porovnateľní.

Na základe takýchto údajov sa dá len ťažko generalizovať takým spôsobom, ako to urobili niektoré ruské médiá a koniec koncov aj samotní autori štúdie. Za to, že potenciálne prínosné výsledky výskumu boli absolútne prehlušené len návrhom na vyčlenenie Slovanov spomedzi belochov a ich zaradenie medzi farebné komunity na základe zlých socioekonomických výsledkov v jednom konkrétnom okrese Oregonu, si tak autori môžu do značnej miery sami. Ide o ďalší príklad toho, ako môže prílišná politická angažovanosť (nie len progresivistických) vedcov zmariť akýkoľvek pozitívny dosah pre cieľovú skupinu a zároveň dať propagandistickým médiám muníciu pre šírenie divokých a nebezpečných poloprávd.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.