Alebo o tom, ako sa potenciálne užitočný výskum o malej komunite Slovanov v jednom oregonskom okrese po pridaní nezdravej dávky ideologickej angažovanosti amerických vedcov zmenil na nástroj ruskej propagandy.

Na konci decembra obletela svet úsmevná, avšak zdanlivo neškodná informácia o tom, že sociológovia z Portlandskej univerzity v americkom štáte Oregon navrhli spolu s aktivistami z hnutia Koalícia farebných komunítv (CCC), aby boli Slovania v USA pre systematický útlak vyčlenení zo skupiny „belochov“ a zaradení do kategórie „farebné komunity“. Táto správa padla v Rusku na úrodnú pôdu, pričom niektoré média ju berú ako ďalší dôkaz systematickej nenávisti americkej spoločnosti voči Rusom a Slovanom celkovo.

Keď sú Slovania pre amerických vedcov „tí zo ZSSR“

Za celým šumom stojí štúdia tímu sociológov z Portlandskej univerzity a aktivistov CCC s názvom „Komunita Slovanov v okrese Multnomah – Znepokojujúci profil“. Samotné jadro výskumu ani jeho cieľ pritom nie sú v skutočnosti tak odtrhnuté od reality, ako by sa mohlo zdať z mnohých posmešných tweetov a bulvárnych článkov na túto tému.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.