14. apríla, 15:57

Meditácia o posolstve Veľkonočného trojdnia

Meditácia o posolstve Veľkonočného trojdniaJacopo Bellini: Ukrižovanie. Foto: wikimedia
Ľubomír Žák Profesor teológie a katolícky kňaz.

Svätyňa Veľkonočného trojdnia je zahalená do tmy a do ticha, aké nezažiješ nikde inde. Je to zážitok hlboko upokojujúci a uzdravujúci. Píše katolícky teológ Mons. Ľubomír Žák.

Svätý týždeň je ako posvätný vrch, ku ktorému sa približuješ postupne, krok za krokom, dlhých štyridsať dní. Cesta k nemu je akoby dlhou spoločnou púťou do mimoriadne vzácnej a už oddávna vyhľadávanej svätyne.

Okolo teba kráčajú mnohí ďalší, rýchlejší aj pomalší, mladší aj starší. Nechýba dialóg, vidieť podané ruky a počuť pozdravy, ale mnohým vyhovuje skôr ticho, koncentrácia, introspekcia a osobná meditácia vo svetle Slova. A taktiež v niektorých momentoch spoločná modlitba. Tá určite.

Je o čom premýšľať, je dosť toho, v tebe a z teba, čo treba zanechať cestou ako zbytočnú ťarchu. Sú spomienky, ktoré potrebujú byť očistené, viny, čo potrebujú byť odpustené. Sú bolesti srdca, ktoré sa potrebujú uzdraviť, rany na duši, ktoré sa musia zaceliť. Sú vnútorné postoje, ktoré potrebujú byť opätovne zvážené, názory, ktoré musia byť prehodnotené a prečistené. Sú vnútorné pocity, ktoré by mali dozrieť, iné by mali byť čo najskôr odtrhnuté a odhodené ako hnilé ovocie. To všetko počas putovania na vrch.

Zatiaľ čo ty a všetci ostatní ste v tomto vnútornom pohybe, okolo teba sa dennodenne odohrávajú mnohé udalosti, malé a veľké, ďaleké a blízke. Vidíš vychádzať slnko a s ním prilietať správy, dobré, výborné, ale aj zlé, dokonca tragické, naháňajúce strach. Ideš dopredu, ale každodennému zhonu okolo teba, niekedy príliš hektickému a únavnému, sa nemôžeš vyhnúť. Ten nekončí ani západom slnka. Naopak, tma zosilňuje jeho rušiace zvuky. A z prilietajúcich večerných správ robí letiacich poslov s čiernymi krídlami. Ideš aj tak dopredu a snažíš sa uchrániť v sebe koncentráciu na to, čo je podstatné. Robíš všetko preto, aby si nestratil kontakt s vnútorným Hlasom. A spoločenstvo s ostatnými.

A konečne si pod vrchom a stúpaš hore. Trvá to iba pár dní a svätyňa ťa už prichyľuje do svojho náručia. Spolu s ostatnými. Je zvláštnou, neobyčajnou, pretože tajuplne sa v nej prelínajú časy a miesta. Keď si vo vnútri, akoby zázrakom ožíva minulosť a jej objatie s budúcnosťou zakusuješ ako tvoju skutočnú prítomnosť. To, čo sa v nej odohráva trvá tri plus jeden deň.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.