15. apríla, 08:56

Rusko má napriek sankciám rekordný prebytok na bežnom účte. Celý obraz ekonomiky je však iný

Rusko má napriek sankciám rekordný prebytok na bežnom účte. Celý obraz ekonomiky je však inýFoto: TASR/AP

Rusko zaznamenáva rekordný prebytok na svojom bežnom účte. Napomáhajú tomu najmä vysoké ceny plynu či ropy a tiež fakt, že EÚ sa doposiaľ neodhodlala k embargu na tieto energetické suroviny, na ktorých je do veľkej miery sama závislá. Podliehať ilúzii, že ruské hospodárstvo je vo vynikajúcom stave, je však krátkozraké.

Prebytok bežného účtu Ruska za tri mesiace od januára do marca 2022 dosiahol 58,2 miliardy amerických dolárov (53,39 miliardy eur), uviedla ruská centrálna banka. To je viac než 2,5-krát viac v porovnaní s prebytkom 22,5 miliardy dolárov zaznamenaným v prvom štvrťroku roku 2021.

Keďže sa prebytok dostal najvyššie minimálne od začiatku zaznamenávania údajov v roku 1994, možno sa domnievať, že sankcie uvalené na tamojšie hospodárstvo po agresii voči susednej Ukrajine majú len obmedzený účinok.

Za rekordným prebytkom na bežnom účte treba podľa expertov hľadať vysoké ceny plynu a ropy, čo Rusom umožňuje dosiahnuť vyššiu cenu za vývoz energetických surovín, ktoré krajiny Európskej únie stále nakupujú.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.